Záchranky mají nedostatek lékařů. Od příštího roku se může situace ještě zhoršit

Záchranné služby bijí na poplach. Mají málo lékařů. Od začátku příštího roku by se situace mohla ještě zhoršit. Přestane platit výjimka Evropské unie na počet přesčasových hodin, které doktoři mohou odsloužit.

Přesčasy se jim sníží ze zhruba 1090 hodin o více než polovinu na 416 hodin. Například vedení středočeské záchranné služby se bojí, že mu budou v terénu chybět lidé.

Středočeská záchranka zaměstnává 90 lékařů. Některé si dokonce půjčuje z jiných krajů, aby pokryla všechny služby. Lékaři připravovanou změnu zatím moc nekomentují. Na práci přesčas si už zvykli.

„Představte si, že za měsíc odsloužíte nějakých 300 hodin, i 300 hodin v době dovolených v měsíci. A spočítejte si, kolik to vychází na jeden pracovní týden. Rozhodně to nesplňuje 37,5 hodiny pracovního týdne,“ řekl lékař Jiří Knor. A dodal, že úbytek přesčasů přivítají spíš jeho mladší kolegové. „Myslím si, že si už uvědomují, že není smyslem života trávit jej pouze v práci,“ poznamenal.

Krajská záchranná služba vyjíždí k pacientům průměrně 260krát za den. Její ředitel Martin Houdek se začátku příštího roku bojí. Připustil že pravděpodobně bude muset snížit počet lékařů ve službě.

„Může se to stát v této chvíli pouze se zavedením rendez-vous systému a tam, kde to vyhodnotíme skutečně tak, že například jeden lékař nahradí v jednom okrese nebo v místě dva lékaře. To se skutečně může stát,“ upozornil Houdek.

Nebo bude muset porušovat zákon, když lékaři budou sloužit více přesčasů než zmiňovaných 416 hodin. „Pro mě je pořád lepší, aby byl v terénu lékař, který bude mít více než 416 hodin přesčasové práce za rok a možná tedy bude unavenější, i když v této chvíli má 1040 za rok a někdy i více, než když tam lékař nebude,“ řekl Houdek.

Ministerstvo připravuje plán

Výjimka na počet přesčasových hodin platí pět let. O tom, že končí, ministerstvo zdravotnictví ví. V současnosti podle mluvčí Viktorie Plívové ministerstvo připravuje plány, jak případným problémům předejít.

„V současné době ministerstvo skutečně připravuje materiál, nad kterým se bude dohadovat porada vedení. A to jak postupovat v případě oné výjimky, která končí na konci letošního roku,“ potvrdila Plívová.

Podobně jako záchranné služby na tom budou od 1. ledna také nemocnice. I jich se výjimka týká. Situaci proto začne v nejbližších dnech řešit také Středočeský kraj.

Ohodnoťte tento článek!