Záchranná služba v Poličce bude v noci bez lékaře

Od června nebudou lékaři sloužit na výjezdové základně záchranky v Poličce na Svitavsku noční služby. Péči lékaře v případě potřeby zajistí základny z okolí. Opatření je z personálních důvodů dočasné. ČTK to řekl ředitel Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Pavel Svoboda.

„V napjaté personální situaci nám dva lékaři dlouhodobě onemocněli. Proto jsme hledali přechodné a nejméně bolestné řešení, aby systém přednemocniční péče po celém kraji fungoval kontinuálně a nadále bezchybně,“ uvedl Svoboda.

O pacienty se v nočních hodinách postará nelékařská posádka. K vážnějším případům povolá lékaře ze základen Svitavy, Litomyšl, Hlinsko, případně z Nového Města na Moravě.

„Ve všední dny v denní dobu a celé víkendy bude provoz beze změn, připravena bude posádka s lékařem, tak jako tomu bylo dosud. Posádka v Poličce navíc dostane v závěru roku také nové sanitní vozidlo vhodné pro místní kopcovitý terén a ztížené zimní podmínky,“ řekl náměstek hejtmana Roman Línek (KDU-ČSL).
Podle Línka bez lékaře v posádce pracuje polovina všech sanitních vozidel v kraji. Vyškolené nelékařské posádky celoročně zasahují v Holicích, Přelouči, Lanškrouně nebo ve Skutči. Podle celostátních statistik je nutný lékař u třetiny případů, uvedl náměstek.

Kraj v Poličce staví novou výjezdní budovu. V provozu by měla být od podzimu letošního roku. Na investici za 15 milionů korun přispějí evropské fondy, řekl Línek.

Ohodnoťte tento článek!