Přejít na obsah

Záchranu nemocnice podpořilo téměř 7500 lidí

zpět
16.6.2008

Ostrá výměna názorů ve věci dačického špitálu otevřela ústa i jindy mlčenlivým členům zastupitelstva ve městě nad Dyjí. Nedořešené předání nemocnice z rukou soukromého provozovatele společnosti PP Hospitals pod křídla jindřichohradecké nemocnice a především zmenšení objemu poskytované péče nedá lidem v Dačicích spát.

Vše v březnu odstartovalo uzavření interny. „Chyba se stala už ve chvíli, kdy jsme schválili komisi pro vyjednávání o osudu nemocnice s krajem bez toho, abychom odhlasovali její konkrétní členy. Měla být složená výhradně ze zastupitelů,“ řekla zastupitelka ODS Jana Bisová. Narážela tím na dva členy komise, které si zvolili Moravané a Sdružení nezávislých kandidátů - Evropští demokraté (SNK ED). Ani Jaroslav Řičánek ani Lubomír Kloiber v zastupitelstvu nesedí. Podle vznesených argumentů tak nemají žádnou zodpovědnost.

Komisi složenou ze zástupců všech stran zvolených do zastupitelstva čeká další zkouška. Do Dačic totiž přijede jednat hejtman Jan Zahradník, jihočeský radní Vladimír Pavelka odpovídající za zdravotnictví a také zástupci holdingu jihočeských nemocnic a společnosti PP Hospitals. „Dobré to určitě není. Slyšela jsem, že v Hradci nechtějí lidi, které přiveze záchranka z Dačic, přijímat. Prý jsou přetížení a snad se i sepisuje petice,“ zlobí se Marie z Dačic. Opoziční zastupitelé ale přicházejí se svým řešením. Jednat se o něm bude ve středu na pracovním zasedání zastupitelstva a o týden později i na řádném zasedání. „Máme zato, že je tady v Dačicích nemocnice potřebná, a mrzí mě, že v tomto nejsou zastupitelé jednotní. Situaci řešit chceme, a proto jsme předložili i náš návrh,“ řekl Deníku zastupitel za Moravany Bohumil Tomšů. Předkladatelé mají představu o založení akciové společnosti nemocnice, jejímž majoritním vlastníkem by bylo město a také kraj, se kterým chtějí i nadále spolupracovat. Akcie by byly neobchodovatelné. Petici pro záchranu nemocnice už podepsalo téměř 7500 lidí z Dačicka.

Miroslava Kolářová, Regionální deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: Záchranu nemocnice podpořilo téměř 7500 lidí

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Záchranu nemocnice podpořilo téměř 7500 lidí

Komentáře

další 2 komentáře
Občáneček Dačický Bisová  | 17. 06. 2008 06:22

Ta nestojí ani za pořádnou reakci.Ta si může kritizovat co chce.Nikdo jí nebere vážně.

ekonom Petice je hezká věc,  | 16. 06. 2008 16:32

ale jinak je naprosto na nic. Dokud se nezmění systém financování, kdy by "malé" nemocnice byly podstatně více honorovány od zdravotních pojišťoven za výkony, nebo kdy by jejich zřizovatelé rozhodli, že je budou financovat ze svých dost napjatých rozpočtů, tak nemocnice velikosti Dačice a jim podobné nemají šanci na přežití hlavně v akutních lůžkách. Ono totiž akutní lůžka znamenají dost vysoké požadavky na zajištění komplementární péče (tedy laboratoře, rentgeny a podobně), která není zrovna levná pokud jde o její vybavení, ale i obslužný personál. A přiznejme si, ono se sice opozici (tedy hlavně ČSSD a komunistům) hezky říká, že péče musí být zachována, ale šel by třeba takový MUDr. Rath pracovat na plný úvazek do Dačic? Dost úspěšně bych o tom asi mohl pochybovat. Takže si to, vážení petenti, všechno přeberte a zvažte, jak to ve skutečnosti je.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné