Přejít na obsah

Záchytky bude smět kraj i spolufinancovat či provozovat smluvně

zpět
11.6.2009

Kvůli rozšíření právních forem bude moci kraj rovněž spolufinancovat ty záchytné stanice, které budou zřízené fyzickou či právnickou osobou. Navrhované změny jsou součástí novely "protikuřáckého zákona". Kraj bude mít možnost spolupracovat i s nevládními subjekty...

Na provozu záchytných stanic by se mohli v budoucnu podílet i soukromníci. Kraje zodpovědné za jejich zřizování by mohly provoz zajistit též smluvně u jiného poskytovatele. Kvůli rozšíření právních forem bude moci kraj rovněž spolufinancovat ty záchytné stanice, které budou zřízené fyzickou či právnickou osobou. Navrhované změny jsou součástí novely takzvaného „protikuřáckého zákona“, který přijali poslanci. ČTK to řekl hlavní navrhovatel novely a místopředseda sněmovního zdravotního výboru Boris Šťastný (ODS).

Podle něj nyní v některých krajích záchytné stanice chybí, obvykle z finančních důvodů. „Stanic bylo málo, protože byly podfinancované,“ řekl.

Novela umožňuje, aby měl kraj možnost spolupracovat i s nevládními či soukromými subjekty. „Nemusí to zřizovat sám, tu záchytnou stanici, ale může třeba si najít provozovatele, může si najít nějakou nadaci, charitu, sdružení, a ty kompetence jim přenechat,“ vysvětlil Šťastný a dodal, že současně se bude moci kraj v budoucnu podílet na spolufinancování. Dosud musely provoz stanice kraje dotovat samy.

Navrhovaná předloha mění i podmínky fungování záchytných stanic. Ruší podmínku dojezdové vzdálenosti do stanice 45 minut. „Povinnost dojezdnosti tam byla už v minulosti dávno a teď se ruší, protože není možné to dosáhnout vůbec,“ řekl Šťastný, podle něhož nakonec zákon stejně nebyl dodržován a ani v současné praxi nefunguje. Teď se počítá, že mezi jednotlivými poskytovateli vznikne trh, takže opatření nebude potřeba, uvedl.

Současně se má zrušit omezení týkající se věcného, personálního a technického vybavení záchytné stanice. „To je jenom technická věc týkající se vyhlášky, protože mezitím vyšly nové vyhlášky, které to vybavení úplně ruší,“ vysvětil poslanec.

Předlohu musí ještě posoudit Senát a podepsat prezident. Zákon by měl nabýt účinnosti od července 2010.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Záchytky bude smět kraj i spolufinancovat či…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Záchytky bude smět kraj i spolufinancovat či…

Komentáře

dalších 7 komentářů
Baalamut Re:Re:Trh mezi poskytovateli?  | 12. 06. 2009 10:07

na druhou stranu je opilost stále stavem, v souvislosti s kterým lze snadno umřít. Původně byly záchytky spíše charitativní službou ( jenže v době, kdy řízení pod vlivem bylo polehčující okolností při nehodě :-)). Dneska by měl PAZS provozovat kreaj, stát, či měso a měli by si k tomu zdravotníky nasmlouvat. Aby to bylo vyloženě zdravotnické zařízení je chyba. Stejně tak je chyba, aby interna a neurologie vyšetřovaly opilce.

lékař5 Re:Re:Re:Trh mezi poskytovateli?  | 12. 06. 2009 07:57

ad Dr.Jelínek: par. 17 b.3 "dopravu osob do záchytné stanice zabezpečuje osoba, která podle par. 16. odst.3 k vyšetření vyzvala. V případě, že touto osobou je příslušník obecní policie, dopravu zabezpečuje Policie ČR." Na tom lze trvat. Je to zákon.

Petr Bouzek Zákon neplníme, tak ho zrušíme  | 12. 06. 2009 07:51

jo to je dobrý přístup k zákonům. Takže, Občané přestaňte platit daně, oni je zruší.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné