Záchytky loni přijaly 28.365 lidí, meziročně o sedm procent méně

víno, alkohol, alkoholismus

Téměř 425.000 Čechů a Češek skončilo za poslední dvě desítky let kvůli nadměrné opilosti či požití nelegálních drog na záchytce. V roce 2011 přijalo 17 záchytných stanic celkem 28.365 lidí pod vlivem alkoholu nebo drog, oproti roku 2010 to bylo o sedm procent méně.

Vloni 86 procent lidí na záchytkách tvořili muži. Mezi evidovanými však bylo i 2059 dětí a dospívajících. Informují o tom zdravotní statistici na svém webu.

Třetinu všech pacientů přijala pražská záchytka, pětinu čtyři záchytky v Moravskoslezském kraji a více než 13 procent jihomoravská záchytka.

Loni poprvé statistici dělili pacienty podle toho, zda byli přijati pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky. Z celkového počtu přijatých bylo 86 procent pod vlivem alkoholu a 14 pod vlivem ostatních drog.
U mužů byl podíl zachycených pro nealkoholové drogy 15 procent, u žen osm procent. Nejvyšší podíl zachycených pacientů pro nealkoholové drogy byl do 19 let, tvořil 20 procent, ve věku 20 až 64 let to bylo 14 procent a nad 65 let necelých osm procent.

Většinu pacientů pod vlivem nealkoholových drog přijala pražská záchytka, která také jako jediná měla tyto pacienty starší 65 let.

Podle průzkumu pije rizikovým nebo škodlivým způsobem alkohol pětina dospělých, to je více než 1,3 milionu lidí. Více než 140.000 ekonomicky aktivních pije alkohol tolik, že už potřebují odbornou pomoc. Pokud lékaři doporučují pití alkoholu, tak dvě deci denně, česká společnost ale tuto hranici překračuje.
Lékaři, kteří se věnují léčbě závislostí na alkoholu, vidí cestu k omezení alkoholismu v regulaci reklamy, nulové toleranci alkoholu za volantem a zavedení vyšší daně na alkohol.

Záchytky loni přijaly 28.365 lidí, meziročně o sedm procent méně
Ohodnoťte tento článek!