Začíná třídenní cvičení záchranářů, přijedou z Česka a Slovenska

ZZS Plzeňského kraje

V Praze odpoledne začíná třídenní cvičení výjezdových skupin záchranářů z celého Česka i Slovenska. Kromě přednášek a výměny zkušeností budou trénovat i prakticky, využijí i takzvané pacientské simulátory, tedy figuríny, které umí napodobit pacienta s obtížemi.

Cvičení Pražská 155 letos pořádají už počtvrté.

„Cílem cvičení je především výměna zkušeností a příprava na situace, které záchranáři nezažívají každý den,“ uvedla mluvčí pražské záchranky Jiřina Ernestová.

V pátek budou záchranáři u pomníku Tychona a Keplera v Parléřově ulici na Pohořelci trénovat noční zásah s velkým počtem zraněných. V sobotu pak budou cvičit u sochy Jana Žižky na Vítkové, součástí zásahu bude i využití záchranářského modulu Golem, který je pražským unikátem. V neděli posádky čeká třetí praktický úkol u tramvajové smyčky na Bílé Hoře.

Kromě praktických ukázek v terénu budou záchranáři cvičit také v simulačním centru Fyziologického ústavu 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. „Pacientské simulátory jsou sofistikované figuríny řízené počítačem. Imitují dech, puls, srdeční aktivitu a další funkce lidského těla, lze k nim připojit lékařské přístroje i provádět léčebné zákroky, na něž umělí pacienti reagují,“ popsal Mikuláš Mlček z Fyziologického ústavu.

Cvičení Pražská 155 je zaměřeno na využití metodiky zážitkové výuky. Posádky záchranných služeb zasahují u realisticky simulovaných případů akutních situací, jako jsou například hromadné neštěstí, pád z výšky, srdeční příhoda, nečekané úmrtí. Letos na něj posádky z České republiky a Slovenska přijedou už počtvrté.

Ohodnoťte tento článek!