Začnou lékaři houfně zavírat ordinace?

Nůž na krk dostali lékaři, kteří v zájmu pacientů překročili ministrem Rathem stanovené limity na léky a vyžádaná vyšetření. Peníze těchto “ neposlušných“ doktorů naplní kasy zdravotních pojišťoven. Prezident České lékařské komory Milan Kubek tvrdí, že se jedná o minimum lékařů a zanedbatelné částky…

zdravotníci jsou opačného názoru. Mnozí z nich prý budou muset své ordinace zavřít. Někteří kvůli pokutám současným, jiní pro pokuty hrozící v příštím roce.

Šetřit do nekonečna se podle nich nedá. Zatím požaduje penále za překročení limitů na léky, laboratorní a rentgenová vyšetření jen Oborová zdravotní pojišťovna.

Více než tisícovka praktiků a dětských lékařů jí má vrátit sedm milionů korun. Další pojišťovny ji ale budou postupně následovat: sankcionovat překročení limitů jim nařizuje ministerská vyhláška.

„Stanovili mi pokutu a určitě budu mít řadu problémů,“ připustila Irena Šustrová, která má ordinace v Praze. „Musím a chci svým pacientům dát to, co potřebují. Jediným možným řešením se mi jeví přímé platby pacientů,“ uvažuje Šustrová.

Ale Kubek to tak dramaticky nevidí. „Částka sedm milionů není tak vysoká, když si uvědomíte, mezi kolik stovek lékařů, případně poliklinik byla rozdělena.“ Podstatně vyšší celková suma se zřejmě objeví po zpracování dat Všeobecné zdravotní pojišťovny a dalších.

Praktická lékařka Květa Tláskalová z pražského Smíchova patřila k těm, kteří Rathovy limity dodrželi. „Opravdu jsem se snažila šetřit, takže penále platit nebudu. Nevím ale, jak to bude vypadat v příštím období. Pokud kvůli tomu pojišťovna stanoví nižší limity, zřejmě se do nich už nevejdu – případně to bude hodně těžké.“

Úhradová vyhláška, kterou chtěl ministr zdravotnictví David Rath řešit kritický stav VZP, byla podle Kubka příliš restriktivní. Začátkem dubna tohoto roku se normy podařilo mírně zvýšit.

„Limity byly úplně zrušeny pro preventivní vyšetření a očkování,“ připomněl prezident ČLK. Podle něj se lékaři nemusí bát vysokých pokut. “ Pokud mají někteří z nich pocit, že jim pojišťovna započítala výkony, na které se limity nevztahují, mohou se odvolat a požádat o vysvětlení,“ uzavírá Kubek.

Regionální deníky

Začnou lékaři houfně zavírat ordinace?
Ohodnoťte tento článek!