Žádná nemocnice není odepsaná

„Mnohé se vrátí do původního stavu před tím, než kraj sloučil menší nemocnice světšími, takže opět bude platit, že každé okresní město bude mít svou nemocnici s vlastní právní subjektivitou. Povinností nemocnic bude veškerý zisk vracet zpět do zdravotnictví,“ řekl Právu Richard Dolejš…

PŘEDSEDA KLUBU KRAJSKÝCH ZASTUPITELŮ ČSSD RICHARD DOLEJŠ ŘEKL PRÁVU:

Poslanci schválili zákon o vzniku veřejných neziskových organizací, v něž by se měly přerodit i středočeské nemocnice, které už jsou ovšem většinou akciovými společnostmi. Co se nyní bude v nemocnicích měnit?

Mnohé se vrátí do původního stavu před tím, než kraj sloučil menší nemocnice světšími, takže opět bude platit, že každé okresní město bude mít svou nemocnici s vlastní právní subjektivitou. Povinností nemocnic bude veškerý zisk vracet zpět do zdravotnictví. Nyní nastane přechodné období převodu nemocnic, ministerstvo zdravotnictví definuje jejich spádovost a rozsah péče. Ty, které jsou na seznamu ministerstva, mají garantováno, že jejich péče bude proplácena pojišťovnami. Už nebudou závislé na rozhodnutí VZP. Pacienti by tuto proměnu neměli pocítit.

A co ty nemocnice, které na seznamu nejsou, například nemocnice Čáslav nebo Slaný, ty zaniknou?

Rozhodně to neznamená jejich zánik. Je na zřizovateli dané nemocnice, aby požádal ministerstvo, aby tato nemocnice byla do seznamu zahrnuta. Pokud nebude nemocnice zařazena do seznamu, bude čistě na pojišťovnách, zda uzavřou snemocnicí smlouvy, vůbec to není tak, že by byly odepsané, seznam není definitivní.

Příspěvky s názvem článku na který reagujete posílejte přes formulářZDE Pravidla diskuse najdete v prohlášení vydavatele.

Co je výhodou nového zákona? Kraji se nemůže líbit, že bude muset financovat něco, co řídí ministerstvo.

Výhodou zákona je to, že zajistí dostupnou zdravotnickou péči, zamezí kšeftaření snemocnicemi, které provádí kraj, a zamezí jejich prodeji do soukromých rukou. Pokud by nemocnice fungovaly na privátní bázi, pak by se zisky odčerpávaly na soukromá konta. Takto je zaručeno jejich vrácení do zdravotnictví. Peníze kraj na financování nemocnic i na investice do nich má. Má dost na to, aby vše utáhl. Když může dát kraj 30 miliónů do komerčního sportu, určitě má dost i na zdravotnictví. Další výhodou je zprůhlednění hospodaření nemocnic.

Právo

Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz

MUDr. Pavel Vepřek, předseda sdružení Občan

Pan Richard Dolejš se nás snaží uklidnit konstaváním, že „Nyní nastane přechodné období převodu nemocnic, ministerstvo zdravotnictví definuje jejich spádovost a rozsah péče.“, ale právě kvůli tomu bychom všichni měli začít křičet: „Pomóóóc!“. Kdyby s tím vyrukoval nějaký utopický socialista v zemi bez socialistické minulosti budiž, ale po zkušenostech s fungováním hospodářství a služeb pod vedením Státni plánovací komise si může slibovat zlepšení zdravotnictví zavedením centrálního plánovaní jenom popleta nebo uličník. Ale, ať je to jak chce, pro občany znamená přijetí tohoto zákona ztrátu svobodné volby lékaře a zařízení, zhoršení dostupnosti péče a posílení korupce. Tedy nic moc.

Žádná nemocnice není odepsaná
Ohodnoťte tento článek!