Žádný lékař výpověď v nemocnici nestáhl

lékař, stetoskop, dokumentace, kartotéka

Lékaři své rozhodnutí odejít zatím nezměnili. Až teprve praxe ukáže, jak se s jejich odchodem jihlavská nemocnice vyrovná.

Už nyní stojí nemocnice před problémem, kdo bude v novém a nejmoderněji vybaveném zařízení urgentní a intenzivní péče zdravotní péči poskytovat.

„Pokud hrozí reálné riziko, není zodpovědné ohrozit ? nancování projektu,“ poznamenal k tomu hejtman Jiří Běhounek. Jihlavská nemocnice rozhodnutí kraje chápe. „Zahájit tuto obrovskou investici v době, kdy není jasné, kdo bude v pavilonu léčit, je obrovský risk,“ uvedla mluvčí jihlavské nemocnice Veronika Novotná.

Převažují výpovědi

Budova by měla pojmout asi čtyřicet lůžek intenzivní péče, dále příjmové ambulance napříč spektrem oborů a nové infekční oddělení. „Pacienti budou nadále léčeni ve stávajících prostorách. Jejich stav je sice špatný, avšak prozatím vyhovující,“ dodala Novotná. Stav výpovědí se v jihlavské nemocnici od konce roku nezměnil. Žádný z lékařů, kteří ji podali, nevzal své rozhodnutí zpátky.

Z celkového počtu sto padesáti devíti doktorů jich chce skončit sto devět, což představuje téměř sedmdesát procent. „Musím, ač nerad, konstatovat, že personální situace podložená podanými výpověďmi, se v našich nemocnicích nezměnila. Nezaznamenali jsme žádný posun a nejsou ani žádné náznaky z řad lékařů, že by mohlo dojít ke zvrácení jejich rozhodnutí,“ podotkl hejtman Běhounek.

Nejvíce ohroženými odděleními jsou ARO, chirurgické, interní, neurologické a gynekologicko-porodnické. Nejméně lékařů odejde naopak z očního, kožního a dětského oddělení a z oddělení dlouhodobě nemocných.

Dopady ukáže až čas

Co se stane, když například 1. března dorazí do porodnice žena rodit a většina lékařů na oddělení nebude, nedokáže nikdo odhadnout. Jak bude situace vypadat od března v praxi, ukáže až čas. „Nemá smysl komentovat připravovaná řešení, která se postupně mění. Rádi bychom veřejnosti předložili až konečnou variantu řešení zdravotní péče. Vyhneme se tak spekulacím a šíření poplašných zpráv. Ujišťuji vás, že nesedíme se založenýma rukama. Děláme vše pro to, aby bylo o všechny pacienty postaráno,“ sdělila Veronika Novotná.

Jeden z vysočinských lékařů, Jiří, který se nepřál zveřejnit své příjmení, požadavky doktorů chápe. I přesto se ale rozhodl v nemocnici zůstat a dál zajišťovat pacientům potřebnou péči.

„Také nejsem spokojen se systémem ? nancování zdravotní péče v České republice, se systémem vzdělávání lékařů a se systémem jejich odměňování. Avšak nelíbí se mi tato forma protestu. Z nemocnice proto neodcházím. Nebylo by to fér vůči mým pacientům a vůči rodině, kterou bych pak nebyl schopen zajistit. O hypotéce ani nemluvě,“ vyjádřil se pětatřicetiletý lékař.

Péči zajistí jen Pelhřimov

Od března zajistí v kraji Vysočina péči na oddělení ARO a intenzivní péči pouze jediná nemocnice, pelhřimovská.

„Souhlasím s názorem ostatních hejtmanů, že pokud má dojít k pozitivnímu zvratu, musí se tak stát nejpozději do konce ledna. Poté, už musíme v nemocnicích prakticky řešit dopady této rozvinuté krize,“ zakončil hejtman Jiří Běhounek.

Ohodnoťte tento článek!