Přejít na obsah

Zahraniční kliniky budou lákat české lékaře. Odejdou?

zpět
20.10.2010
lékař, stetoskop
zvětšitlékař, stetoskopZdroj: www.msi.med.de

lékař, stetoskop | Zdroj: www.msi.med.de

 

Mostecká nemocnice, která shání řadu doktorů, může o další přijít. Stejně jako jiné v Česku.

Hrozí odchod mosteckých lékařů do zahraničí? Budete chodit do své ordinace s obavou, že tam již svého doktora jednoho dne nenajdete? Může se to stát.

Na konci října se bude v Praze konat 1. Mezinárodní veletrh lékařství a zdraví, kde se bude prezentovat 30 klinik z Německa a jedna z Rakouska. Ty se budou snažit oslovit české lékaře a nabídnout jim volná pracovní místa.

„Tento veletrh bohužel přinesla doba. Nikdy jsem si nemyslela, že něco takového bude existovat, ale vlastně pan prezident Klaus již v 90. letech, kdy propagoval volnou ruku trhu, řekl, že až bude lékařů tak málo, jako bylo tehdy právníků, budou si moci diktovat cenu své práce.Ktomu v českých zemích ale jen tak nedojde, takže se nedivme, že je tu veletrh,“ myslí si mostecká lékařka Alena Dernerová.

Jaký je její osobní názor na odchod lékařů do zahraničí? „Je mi líto, že čeští lékaři odchází, ale nemají jinou volbu. V současné době je to po 6 letech studia totální živoření. Konkrétně, 25letá absolventka má čistého 12,5 tisíce korun. Následuje systém vzdělávání, který je t.č. chaotický, diskriminující ženy. Atestaci by mohly složit ve 30 letech a pokud chtějí specializaci, tak to jsou další dva roky navíc. Dále si vše musí mladí lékaři hradit sami, pokud nepodepíší vazalskou smlouvu s konkrétní nemocnicí. Když někdo hovoří o vysokých platech lékařů, pak vždy zapomíná na to, že jsou to tvrdě vydělané peníze na službách, které činí 100 až 150 přesčasových hodin měsíčně. Co pak rodinný život? A to ještě chtěla vláda snížit platy o 10%. Je se pak čemu divit?“

Jak vypadá takový život českého lékaře v zahraničí? „Mám osobní zkušenost, kdysi jsem tři roky v zahraničí pracoval, a naši lékaři jsou svým vzděláním a znalostmi jistě velmi kvalitní a žádaní,“ uvedl lékař Roman Kraus. Jeho kolegové si však prý musejí uvědomit, že začátky jsou těžké, nástupu do práce předchází vyřízení řady dokumentů i splnění jazykových zkoušek.

„Pokud je někdo maximálně motivován a je schopen pár měsíců nebo možná první rok žít v nepohodlí, v určitém nepříliš vstřícném vztahu svých kolegů, tak se, pokud je to dobrý lékař, uchytí,“ řekl Kraus.

Má prý známé, kteří po delší době získali v zahraničí významná místa. Kraus však varoval před pouhým přepočítáváním jejich platu, v zahraničí je podle něj potřeba počítat s vyššími životními náklady včetně například pojištění.


Klíčová slova

Autoři

Alena Průšová, Oldřich Hájek, Regionální deník

Komentovat článek: Zahraniční kliniky budou lákat české lékaře.…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Zahraniční kliniky budou lákat české lékaře.…

Komentáře

dalších 5 komentářů
lékař5 Zpráva ČTK- bez komentáře  | 20. 10. 2010 18:50

výňatek: "Nejvíce nedostatkovou profesí na českém trhu ovšem nejsou obchodní zástupci ani kuchaři, ale lékaři bez udané specializace. Zaměstnavatelé jich hledali sice jen 379, ale 231 z nich poptávají déle než rok. Nedostatek zájemců je i o pozici dělník pro čištění města. Z celkového počtu 316 volných míst jich je 203 k dispozici déle něž dvanáct měsíců. Na čtvrtém místě se z tohoto pohledu umístila místa pro obchodní zástupce, na čtvrtém pro nekvalifikované pracovníky pro čištění města a na pátém pro zedníky. Na šestém místě, pokud jde o počet pracovních pozic volných déle než rok, jsou opět lékaři, a to se specializací v oboru. Zde je k dispozici 172 míst, z toho 97 déle než 12 měsíců".

mihyb Exodus lékařů  | 20. 10. 2010 16:21

Léčit lidi je Bohulibé všude. Tak proč ne, a jestli se léčí lépe než tady u nás tím taky lépe. Západní sousedé si vyřeší přesčasy a nebudou muset redukovat stávající kapacity, rozložení sil. Kdo bude chtít řešit zdravotnictví u nás v středozoně a podílet se na léčbě našich lidí, za našich skrovných podmínek ? My prostě západní lékaře a lékaře z USA ve velkém nezaplatíme, aby byl tok směr k nám, a zda ostatní lékaři z jiných zemí jsem přijdou, dostanou povolení,naši lékaři se smíří s nižším ohodnocením a jinou úrovní možné realizace života, než je život směrem západ, to je prostě taky realita.Pro mnohé naše ostatní spoluobčany samozřejmá. To je strohé konstatování.

challenger Exodus lékařů  | 20. 10. 2010 12:54

dle svých zkušeností musím říct, že odchod do zahraničí je mnohem komfortnější, než poslouchat modrobolševické žvásty v ČR. Trvalo 4 dny, než jsem si zařídil kontrakt (vykomunikované z ČR) 2 dny mně trvalo sehnat adekvátní bydlení - agent realitky mě čekal 2. den po příjezdu před hotelem (rovněž lze po internetu vykomunikovat z ČR), fronty na různých úřadech vezmou tak měsíc. Pokud neumíte jazyk a pokud nejste zvyklí na organizaci zdrav. péče a neznáte pacienty, zabere to tak ještě další měsíc. Co se týče předvádení kupř. operativy, je třeba být konzervativní (nehrnout se do všeho) ale v tom co se rozhodnete dělat je třeba být mírný suverén, není dobré ukazovat falešnou skromnost a přizdisráčství, co mají rádi lidi a zvláště pak šéfové v ČR. Řekl bych, že není takový problém se tam uchytit a přečkat první nesnáze, ale je problém tam poté zůstat - až začnete mít trochu prachy, začnou vám některé věci vadit - hlavně pořád žijete ve vzduchoprázdnu, ignorujete místní události a soustřeďujete se na to, co se děje v prasečáku. Nejhorší bude pravděpodobně "duchovní odpoutání" od ČR.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné