Zájem dodávat léčebné konopí má jedna firma

Zájem dodávat léčebné konopí pro tuzemské pacienty má jedna firma. ČTK to bez bližších podrobností řekla mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Lucie Přinesdomová. Ústav nyní nabídku posoudí.

Zájemci o zakázku s předpokládanou hodnotou 6,36 milionu korun bez DPH se mohli hlásit do dnešního poledne.

SÚKL hledá firmu, která by zajistila dodávku 40 kilogramů konopí, jehož jakost musí být ověřena kontrolní laboratoří. S vítězem výběrového řízení lékový ústav uzavře rámcovou dohodu na 48 měsíců. Její platnost skončí buď uplynutím doby, nebo pokud množství dodaného konopí dosáhne požadovaných 40 kilogramů. Lékový ústav vypsal zakázku opakovaně. Předchozí výběrové řízení ústav zrušil, protože ani jeden ze dvou uchazečů nesplnil zadávací podmínky.

V současnosti není v lékárnách v Česku dostupné žádné konopí české výroby. Lékový ústav při prvním vypsání zakázky odhadoval, že by léčebné konopí tuzemské provenience by mohlo být k dispozici na přelomu léta a podzimu. Kvůli opakování tendru ale nyní očekává, že bude konopí od nového dodavatele až během posledního kvartálu tohoto roku, pokud výběr nebudou doprovázet žádné komplikace či průtahy.

Minulou zakázku doprovázely spory mezi dodavatelem a SÚKL kvůli certifikátům, které by potvrzovaly jakost zboží. Ústav nakonec od firmy převzal jen 11,2 kilogramu z 41 kilogramů, které firma připravila.

Konopí je v Česku dostupné výhradně na elektronický recept s omezením, předepisovat ho může 26 lékařů a vydává se v 25 lékárnách. Léčbu konopím povoluje zákon na zmírnění obtíží pacientů s rakovinou, roztroušenou sklerózou či AIDS. Předepisovat ho mohou onkologové, neurologové, odborníci z oboru paliativní medicíny, léčby bolesti, revmatologové, ortopedi, infekcionisti, internisté, oční a kožní lékaři, geriatři a psychiatři.

Ohodnoťte tento článek!