Zájem o očkování proti rotavirům roste, poukaz si vyzvedlo už 4 785 klientů VZP

Bezmála 5 tisíc klientů už letos projevilo zájem o nabídku VZP, která přispívá na očkování dětí proti nebezpečným rotavirovým infekcím. Současný trend naznačuje, že o příspěvek letos požádá nejspíš více lidí než v předchozích třech letech.

Během nich VZP vyplatila klientům na očkování proti rotavirům už přes 6,1 milionu korun.

TISKOVÁ ZPRÁVA VZP

V letech 2010-2012 využilo příspěvek na očkování 12 328 klientů největší české zdravotní pojišťovny. Letos do poloviny listopadu už si voucher, který je pro vyplacení příspěvku nutný, vyzvedlo 4 785 lidí. Podle tempa, jímž v posledních týdnech žadatelů přibývá, lze očekávat, že celkem vyplacená částka se v tomto roce přiblíží k hranici 3 milionů korun.

Rotavirové infekce jsou zejména pro malé děti velice nebezpečné, podle Světové zdravotnické organizace na ně každý rok zemře na celém světě přes půl miliónu dětí mladších pěti let a onemocní jimi téměř 150 miliónů dětí. V České republice jsou ročně hospitalizovány přibližně 4 tisíce dětí s infekčními průjmy, jejichž příčinou jsou většinou právě rotaviry. Mezi nejčastější příznaky patří vodnatá stolice, zvýšená teplota či horečka a zvracení.

Očkování je nejspolehlivější způsob, jak nákaze předejít. Navíc se jedná o očkování podávané ústy, a je tedy pro miminko šetrné a bezbolestné. VZP nabízí v rámci svého programu Chraňte své dítě, my vás podpoříme rodičům dětí ve věku od 6. do 24. týdne za zvýhodněnou cenu vakcínu Rotarix. K tomu ještě mohou dostat příspěvek 500 korun po aplikaci obou potřebných dávek. Doporučená maximální cena vakcíny je 2 600 korun. Pokud rodiče využijí pětisetkorunový příspěvek, neměli by tedy zaplatit více než 2 100 Kč.

Důležité je, aby si před nákupem vakcíny vyzvedli v kterékoliv pobočce VZP voucher, kam jim pak lékař potvrdí aplikaci očkovací látky. Celá akce trvá do konce roku nebo do vyčerpání finančního limitu pro uvedený preventivní projekt.

1)
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).
Ohodnoťte tento článek!