Zájem o post náměstka ministra zdravotnictví mají tři lidé

Zájem o místo náměstka ministra zdravotnictví pro ekonomiku a zdravotní pojištění mají tři lidé, sdělila včera na dotaz mluvčí resortu Gabriela Štěpányová. Vítěz výběrového řízení by měl nastoupit od března.

Povede novou sekci, která vznikla sloučením sekce ekonomiky a přímo řízených organizací a sekce zdravotního pojištění. Menšinová vláda Andreje Babiše (ANO) systematizaci, která umožnila změny i na místech obsazovaných podle služebního zákona, schválila před Vánocemi.

„V souvislosti s výběrovým řízením na služební místo náměstka pro ekonomiku a zdravotní pojištění jsme ve lhůtě pro podávání žádostí obdrželi tři žádosti,“ uvedla mluvčí. Řízením sekce je pověřena ředitelka Helena Rögnerová.

Pod nového náměstka budou spadat mimo jiné fakultní a psychiatrické nemocnice, Státní ústav pro kontrolu léčiv i Ústav zdravotnických informací a statistiky. Bude také koordinovat přípravu rozpočtu ministerstva. Na starosti bude mít také investice nebo systém veřejného zdravotního pojištění.

Sekci zdravotního pojištění vedl Tom Phillipp, který v parlamentních volbách kandidoval za KDU-ČSL. Sekci ekonomiky šéfoval Petr Landa. Třetí sekcí, kterou vede takzvaně odborný náměstek, je sekce legislativy a práva, kterou vede Radek Policar.

Dva dosavadní političtí náměstci, Lenka Teska Arnoštová (ČSSD) a Kamal Farhan (ANO), úřad opustili před koncem roku. Arnoštovou nahradila bývalá šéfka české kanceláře Světové zdravotnické organizace Alena Šteflová. Farhan se stal poslancem. Jeho místo ministr Adam Vojtěch (za ANO) podle dřívějšího vyjádření v brzké době obsazovat nehodlá.

Kromě změn v úřadu bude ministr zvažovat změny v přímo řízených organizacích, jako jsou například fakultní nemocnice. Některé podle něj nemají dobré výsledky. Před koncem roku z osobních důvodů rezignoval ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Zdeněk Blahuta. Ministerstvo už vypsalo výběrové řízení na jeho nástupce, přihlásil se jeden zájemce. Ústav čelil před koncem roku kritice kvůli elektronickým receptům. Pro lékaře jsou od roku 2018 povinné, ministr ale garantoval, že nebudou první rok dostávat pokuty.

Babišova menšinová vláda, která ve středu podala demisi, byla opozicí kritizována za to, že prováděla personální změny na ministerstvech už několik dní po svém jmenování, aniž měla získanou důvěru většiny poslanců.

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!