Zákaz klonovat je návrat zpět

Severino Antinori, jenž se účastnil odborné konference, kterou v Praze pořádalo centrum asistované reprodukce ISCARE, se vyhnul přímé odpovědi na otázku, zda již přivedl na svět klonované dítě…

Na kongresu se však odborníci shodli, že postupy umělého oplození se stále vylepšují. Ve fázi výzkumů jsou i dříve nepředstavitelné metody, jako je přenos chromozómů starší ženy do vajíčka mladší dárkyně.

Tento postup by umožnil, aby se i z cizího vajíčka narodilo dítě geneticky shodné s matkou, která je pak donosí a porodí. Vědci se také pokoušejí uměle vytvořit vajíčko nebo spermii z normálních lidských buněk, třeba i z bílých krvinek.

To by v budoucnu mohlo pomoci k rodičovství i lidem, jejichž vlastní pohlavní buňky poškodila nemoc nebo léčení nádoru.

HN: Před jedenácti lety jste umožnil třiašedesátileté ženě, aby se stala matkou. Mnoho lidí vás kritizovalo, že to bylo nezodpovědné. Proč jste to udělal?

Při nehodě tehdy zahynul její syn a ona tím moc trpěla. Chtěla jiné dítě. Proto jsem jí pomohl, aby porodila vlastní dítě, z darovaného vajíčka oplozeného spermatem jejího manžela.

Nemyslím, že bych udělal něco nezodpovědného. Podívejte, v lednu porodila dítě šestašedesátiletá Rumunka. Byla předtím u mě, ale odmítl jsem ji.

HN:Proč?

Měla vysoký tlak a další zdravotní komplikace. Takový zákrok můžete udělat, jen když je pravděpodobné, že ta žena bude o dítě pečovat dalších dvacet let. Když nepřihlížíte k souvislostem, je to špatná medicína.

HN: A klonování lidí je dobrá medicína?

Určitě. Neplodnost je problémem všude ve světě. Pro páry je to zoufalá situace. Často nechtějí cizí dítě nebo oplození darovanou spermií.

Přenos jádra z tělní buňky rodiče do vajíčka, jemuž se někdy říká klonování, by tito lidé přivítali.

HN: V minulosti jste řekl, že jste, přinejmenším jako konzultant, pomáhal při klonování dětí, a naznačoval, že se takové děti už narodily. Ale nepředložil jste žádný důkaz.

Tohle je složitá situace. Mnoho lidí, politici, katolická církev útočí proti klonování. Je to fundamentalistické počínání.

Pak je obtížné o klonování mluvit. Řekl bych, že za tři čtyři roky budou zveřejněny výsledky, které ukáží více.

HN:Vypadá to tak, jako by informace o klonování dětí byly přehnané. Anebo klonované zárodky nepřežily. Vždyť zvířata takové zárodky často potratí, některá mláďata se rodí nemocná.

Lidské klonování je bezpečnější a efektivnější než u zvířat, kde je počet potratů a poškození větší.

HN: Jak to můžete vědět?

Ukazují to výsledky korejských vědců, kteří vytvářejí lidská embrya s mnohem menším počtem neúspěšných pokusů než tomu bylo třeba u ovce Dolly.

HN: Ale ti vědci mají jen klonovaná lidská embrya ve zkumavce, aby z nich získali buňky pro výzkum jejich potenciálních léčivých vlastností. Neimplantují je ženám, nemohou mít údaje o počtu potratů.

Zdraví embrya můžete poznat už ze stavu jeho buněk. Řeknu to takto: mnoho kolegů se mnou souhlasí, že tato metoda může být u lidí úspěšná, ale otevřeně o tom nemluví.

Vždyť za lidské klonování hrozí v mnoha zemích světa dlouholeté tresty vězení. Ostatně, jak je to v České republice?

HN: Platí u nás úmluva EU, která zakazuje klonování lidí, ale v podstatě umožňuje klonování lidských buněk. Připravuje se zákon, který by klonování lidských embryí vůbec nedovolil.

To pro vás není dobré. Byl jsem ve vaší zemi v roce 1968. Viděl jsem cizí vojáky na Václavském náměstí.

Jsem rád, že je u vás nyní svoboda. Ale zákazy vedou k další nesvobodě. K zakazování vědeckého poznání. A uškodí hlavně pacientům. Myslím, že takové zákony byste neměli přijímat.

Severino Antinori

Věk: 60 let

Profese: Je průkopníkem oboru umělého oplodňování. V roce 1994 vzbudil rozruch, když implantoval darované, uměle oplodněné vajíčko 63leté ženě, která poté porodila dítě.

Hospodářské noviny, Josef Tuček

Ohodnoťte tento článek!