Přejít na obsah

Zákaz kouření může vést k zavírání restaurací, varuje svaz

zpět
4.6.2015
Ilustrační foto; kouření, cigareta
zvětšitIlustrační foto; kouření, cigareta
Autor: Shutterstock

Ilustrační foto; kouření, cigareta | Autor: Shutterstock

 

Zákaz kouření v restauracích může podle Českého svazu pivovarů a sladoven způsobit zavírání restaurací zejména na menších městech a vesnicích. Na dotaz ČTK to řekl výkonný ředitel svazu Vladimír Balach.

Varovným příkladem je v tomto směru podle něj Velká Británie. Tam podle údajů asociace Beer & Pub od zavedení zákazu v roce 2006 končí svou činnost až 1500 podniků ročně, zatímco do té doby to bylo 400 ročně. Za osm let od zavedení zákazu kouření tak svou činnost ukončilo 10.000 hospod a barů, což je téměř pětina z jejich celkového počtu, uvedl svaz.

Návrh zákona počítá také s tím, že na nápojových lístcích bude muset být jeden nealkoholický nápoj levnější než pivo. „To je principiálně určitě v pořádku, akorát bude záležet na způsobu, jakým způsobem toho chce stát dosáhnout,“ uvedl Balach.

Unie výrobců a dovozců lihovin (UVDL) uvítala zrušení automatů na prodej lihovin, kde byl nejvíce zneužíván anonymní výdej alkoholu mladistvým. „Ustanovení o uzavření provozoven, kde bude porušen zákaz podávání alkoholu mladistvým, je identické s návrhem UVDL, který jsme předložili již před dvěma lety po metanolové aféře,“ uvedl viceprezident unie Vladimír Darebník. Dodal, že krok vlády unie přijímá jako správný nejen z pohledu ochrany mladistvých, ale také z pohledu eliminace černého trhu s alkoholem.

Od začátku příštího roku by měl v Česku platit úplný zákaz kouření cigaret v restauracích, na koncertech a tanečních zábavách. Příslušný návrh zákona dnes schválila vláda. Norma také zakazuje prodej cigaret a alkoholických nápojů v automatech a zavádí i další opatření na omezení spotřeby tabáku a alkoholu.


Komentovat článek: Zákaz kouření může vést k zavírání restaurací,…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Zákaz kouření může vést k zavírání restaurací,…

Komentáře

1 komentář
občan Prioritou je snad zdraví a ne mamon!  | 4. 06. 2015 09:04

Neskutečné diskuse v Parlamentu poukazují na trvání korupce ve smyslu potvrzení zákona o zákazu kouření!!!!! Všichni v EU mají zdravý selský rozum jen posmolený Parlament ČR činí obstrukce i když se jedná o zdraví občanů, když ročně umírá na následky kouření 5000 člověků ČR! /už jen tyto průtahy stáýly občany ČR milioóny korun a potom se nemá zhoršovat státní dluh!!! Zavírání restaurací mě nekuřáka nezajímá! Normální je, nekouřit! MF Dnes- kolik děti intoxikováno kouřením rodičů, které musí snášet! Pěkná bezohlednost! O

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné