Zákaz kouření v restauracích chce 78 procent lidí, i část kuřáků

kouření, cigarety

Zákaz kouření v restauracích chce podle průzkumu 78 procent lidí, z kuřáků, kterých je v ČR téměř čtvrtina, je pro zákaz 40 procent. Novinářům to řekl Radek Jalůvka, šéf společnosti Ipsos Tambor, která s Univerzitou Karlovou průzkum letos v dubnu provedla.

Podle Denisy Kasl Kollmannové z fakulty sociálních věd UK je Česko jednou z posledních zemí, kde je kouření v restauracích povoleno.

Také úmluvu Světové organizace (WHO) o kontrole tabáku ratifikovala ČR jako poslední ze zemí EU po osmi letech odkladů až letos. Ministerstvo zdravotnictví předloží na podzim návrh tabákové novely, v jedné z variant je i zákaz kouření v restauracích.

V průzkumu odpovídalo 8488 lidí. Více než polovině, 52 procentům, vadí kouření v restauracích, výrazně častěji ženám, 61 procentu, než mužům, 43 procentům. Kouření vadí ve větší míře vysokoškolákům a rodinám s dětmi. Přesně 61 procent dotázaných se domnívá, že kuřáci omezují svobodu nekuřáků, myslí si to i 28 procent kuřáků.

Průzkum rovněž potvrdil, že počet zastánců zákazu kouření v restauracích roste. Podle loňského průzkumu společnosti Median bylo pro zákaz téměř 70 procent lidí, čtyři roky předtím 50 procent, nyní 78 procent. V roce 2007 podporovalo zákaz jen 13 procent kuřáků, nyní 40 procent.

Kouř z cigaret jako hlavní zdroj znečištěného vzduchu patří s nekvalitní obsluhou a špatným jídlem k nejčastějším důvodům nespokojenosti při návštěvě restaurace. Je na druhém místě v tomto žebříčku. Podle Mirka Slíže z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy kleslo po zavedení zákazu kouření v Irsku znečištění vzduchu v restauracích o 93 procent.

Data podle něho rovněž ukázala, že po zákazu kouření neklesla návštěvnost. Provozovatelé restaurací se odlivu hostů obávají, i proto jsou mnozí proti zákazu kouření. Podle průzkumu je ale pro většinu kuřáků kouření v restauraci jen doplněk, chodí tam hlavně kvůli jídlu, přátelům, pití a atmosféře. Kouření v restauraci je opravdu důležité jen pro devět procent zákazníků a jen pro čtvrtinu kuřáků.

„Pokud se v restauracích nebude kouřit, přestane tam chodit jen minimum lidí, naopak tam začnou chodit ti, kterým u jídla tabákový kouř vadí – hlavně rodiny s dětmi a nekuřáci. Valná většina kuřáků bude chodit do restaurace dál,“ shrnul Jalůvka. Celkový počet návštěv by mohl stoupnout o tři až šest procent a tržby restaurací až o šest miliard korun, řekl.

Problém se zákazem kouření v restauracích budou podle Jalůvky mít spíše tabákové firmy. Klesne jim odbyt – podle průzkumu vykouří kuřák v průměru za návštěvu restaurace devět cigaret. Zkušenosti evropských zemí ukazují, že po zavedení zákazu klesl počet vykouřených cigaret o třetinu, u méně závislých kuřáků o polovinu. Klesly i počty dospívajících, kteří si svoji první cigaretu zapálili s kamarády v restauraci.

Zákaz kouření v restauracích chce 78 procent lidí, i část kuřáků
Ohodnoťte tento článek!