Zákaz kouření v restauracích jsou ANO, KDU-ČSL, SPOZ a zelení

Zákaz kouření v restauracích by podpořily čtyři z deseti stran, jež v předvolební anketě oslovila občanská iniciativa Česko bez kouře. Pro zákaz jsou ANO, KDU-ČSL, SPOZ a Strana zelených. Zákaz k 1. lednu 2014 se nepodařilo prosadit exministru zdravotnictví za TOP 09 Leoši Hegerovi a také v anketě jeho strana odpověděla, že zákaz nechce, ale veřejnou debatu vítá. Proti zákazu jsou i ODS, Svobodní a Úsvit. Jasný názor nemají ČSSD a KSČM.

V názoru na kouření v restauracích a na zastávkách, či zda se zakáže tabáková reklama na stáncích, se největší politické strany dělí téměř na dvě poloviny, shrnula výsledky ankety Lenka Pipková z občanské iniciativy s tím, že ODS se ankety odmítla zúčastnit, odpověď na první otázku je známá z jejích veřejných vyjádření. Odpovědi ODS na další otázky anketa nezahrnuje.

Podle Pipkové vypadá situace pro zákaz kouření v restauracích mnohem nadějněji než dřív. „Bude nicméně také záležet na konkrétních poslancích a poslankyních, protože hlasování o tomto tématu často není vázané na jednotný názor strany, což bohužel ale nahrává tabákovým lobbistům,“ uvedla.

ČR podle Pipkové jako poslední země v EU neomezuje kouření v pohostinských zařízeních. Podle zákona záleží jen na dobrovolném rozhodnutí provozovatelů.

Pro obnovení úplného zákazu kouření na zastávkách, který byl v roce 2008 zúžen jen na zastřešené stavby, je většina oslovených stran. Proti jsou jen zemanovci, ČSSD a Svobodní, přičemž Svobodní si prý umějí představit, že by o zákazu mohl rozhodovat dopravce či obec.

Reklama na tabákové výrobky je nyní jen v místě prodeje. Přistoupením k rámcové úmluvě o kontrole tabáku se ČR zavázala k úplnému zákazu této reklamy. Pro úplný zákaz jsou KDU, KSČM, Úsvit přímé demokracie, TOP O9 a Zelení, proti jsou ANO, ČSSD, zemanovci a Svobodní.

Větší varování na krabičkách cigaret či zákaz slim cigaret, který Evropská komise dala do návrhu nové tabákové směrnice, většina stran nezavrhuje. ČSSD, SPOZ a Úsvit by ale podpořily jen část týkající se varování na krabičkách. Proti jsou Svobodní a Strana zelených. Svobodní jsou proti takovým zákazům z principu a Zelení se obávají žalob od tabákových společností kvůli narušení hospodářské soutěže.


Unknown media type: poll
1)
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).
Ohodnoťte tento článek!