Zákaz kouření v restauracích má snížit počet závislých na nikotinu

Zákaz kouření v restauracích, který prosazuje v chystaném zákoně ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09), uchrání 30 procent nezletilých kuřáků od závislosti. Vyplynulo to z průzkumu studentů Fakulty sociálních věd a společnosti Ipsos. Odpovídalo v něm loni v září 1006 mladých od 18 do 22 let. Výsledky představil dnes novinářům vedoucí studentského projektu Miroslav Slíž.

Zákaz kouření v restauracích, který prosazuje v chystaném zákoně ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09), uchrání 30 procent nezletilých kuřáků od závislosti. Vyplynulo to z průzkumu studentů Fakulty sociálních věd a společnosti Ipsos. Odpovídalo v něm loni v září 1006 mladých od 18 do 22 let. Výsledky představil dnes novinářům vedoucí studentského projektu Miroslav Slíž.

Mladí kuřáci v průzkumu přiznali, že nejčastěji kouří v restauracích, barech, na diskotékách a v klubech, 64 procent z nich, a příležitostní kuřáci dokonce kouří téměř jenom tam, konkrétně 73 procent. Možnost zapálit si v těchto místech tak podle autorů průzkumu podporuje mladé v kouření. Zákaz kouření v restauracích si podle průzkumu přeje 78 procent obyvatel ČR. Restauratéři jsou proti, obávají se poklesu tržeb.

Likvidační pokuty?

„Pokud by v restauracích platil zákaz kouření, podle vlastních slov by vůbec nezačala kouřit čtvrtina pravidelných kuřáků a polovina příležitostných kuřáků. Celkem 30 procent těch, kteří začali kouřit před 18. rokem věku, uvedlo, že kdyby tam platil zákaz kouření, s kouřením by vůbec nezačali,“ shrnul výsledky Slíž.

Heger, který představení výsledků přihlížel, uvedl, že chce zákonem chránit děti, mládež a nekuřáky. Zákaz kouření provázejí další opatření jako zákaz prodeje cigaret v automatech či zvýšení pokut za prodej kuřiva mládeži do 18 let na milion a dětem do 15 let na dva miliony korun.

Ministr zdůraznil, že nechce zákonem terorizovat kuřáky. Výzkum ocenil, výsledky jsou v souladu s jeho přístupem – bránit mladým lidem, aby se snadno učili kouřit a snadno přicházeli do prostředí, které jim v tom pomáhá. Normu předloží vládě do konce března, do Sněmovny by mohla jít v dubnu.

Zeman není dobrým příkladem

Heger věří, že Miloš Zeman, až se ujme prezidentské funkce, zákon podepíše, protože si je vědom zdravotních rizik kouření. Zeman na veřejnosti běžně kouří. „Tak v tomto směru nebude nový pan prezident dobrým příkladem, já doufám, že se alespoň nebude s cigaretou objevovat často v obrazových médiích,“ poznamenal ministr.

Podle průzkumu kouří 53 procent Češek a Čechů ve věku 18 až 22 let, z nich 27 procent kouří každý nebo téměř každý den, 11 procent kouří občas a 15 procent příležitostně. Zbylých 47 procent mladých jsou nekuřáci.

Podle lékařky centra pro léčbu závislosti na tabáku Evy Králíkové průzkum ukázal, že počty kuřáků mezi mladými v ČR jsou dvojnásobné ve srovnání se zeměmi jako Kanada, USA nebo Austrálie. Zakázat kouření v restauracích je podle ní dobrý krok, je jich ale potřeba mnohem víc.

„Nekuřácké veřejné prostory jsou na druhém místě co do důležitosti hned za vysokou cenou cigaret,“ řekla Králíková ČTK. Podle ní by krabička cigaret měla stát 200 až 300 korun, aby to od kouření lidi odradilo, nebo alespoň snížilo počty vykouřených cigaret.

Kuřácká kariéra začíná ve 14 letech

Většina pravidelných kuřáků začala kouřit dřív než v 16 letech. „Z těch, kteří začali kouřit pravidelně před 16. rokem věku, dnes pravidelně kouří 78 procent, zatímco z těch, kteří začali pravidelně kouřit až mezi 16. a 18. rokem, kouří dnes pravidelně 63 procent,“ doplnil Slíž.

Průměrný věk zapálení první cigarety podle průzkumu je 14,1 roku, u pravidelných a silných kuřáků 13,8 roku. Kouření považuje za závislost 86 procent mladých, do budoucna s ním chtějí přestat dvě třetiny.

Mladí kuřáci jsou především z rodin, kde alespoň jeden z rodičů kouří, 38 procent z nich. Z rodin, kde alespoň jeden rodič dříve kouřil, je 22 procent. Polovina pravidelných mladých kuřáků utratí za cigarety měsíčně 300 až 1000 korun, čtvrtina až 2000 korun. Peníze si vydělají na brigádách či v zaměstnání, celá třetina ale utrácí za cigarety kapesné od rodičů.

Ohodnoťte tento článek!