Zakázané přesčasy lékařů se maskují, aby nevadily EU

lékař, deprese, únava

Lékaři už od Nového roku nemohou po svých směnách sloužit další desítky hodin přesčasů na oddělení a pohotovosti. Skončila totiž platnost výjimky.

Situace s přesčasy lékařů v nemocnicich stále není dořešena, přestože koncem loňského roku skončila platnost výjimky pro přesčasovou práci. Od ledna mají lékaři oficiálně vykonávat jen osm přesčasových hodin týdně namísto šestnácti,ovšem ve skutečnosti i po vypršení výjimky pracují nad rámec povolených přesčasových hodin.

Ředitelé nemocnic ve skutečnosti nemohli splnit to, k čemuje politici Evropské unie zavázali. Proto současný stav maskují a ministerstva ho tolerují. „Snažili jsme se najít tu nejvhodnější variantu, abychom legislativu dodrželi. Nyní jsme přistoupili ke třem opatřením. Přijímáme externí lékaře, částečně nám pomáhají dohody o provedení práce a přehodnocujeme činnost stávajících lékařů na pohotovostech.

Je škoda, že zájem zákonodárců o tento problém je až teď, když už to mělo být vyřešeno.Mohlo to přijít dříve,“ popsal ředitel nemocnic v Karviné, Havířově a Orlové Petr Kovařík. Okresní odborový předák, havířovský chirurg Martin Sedláček, si však nebere servítky. „To, že jsou nynější přesčasy nelegální, to je všeobecně známo. Tento stav je v naší zemi setrvalý nějakých deset let, a nikdo si ničeho nevšímal, nikdo nic neřešil.

Politici slibují lidem, že vše bude zařízeno, vše bude fungovat. Samozřejmě to bude fungovat, ale zase díky nadměrnému vytížení zdravotníků, nikoli politiků. Legislativa má především chránit pacienty před unaveným personálem a má chránit personál před tím, aby dělal chyby,“ míní Martin Sedláček. Otevřeně tvrdí, že celá situace s přesčasy lékařů se obaluje spoustou lží, o kterých ví ministerstvo zdravotnictví, ministerstvo práce a sociálních věcí, hejtman i jeho náměstek pro zdravotnictví.

O nápravu se nyní urychleně snaží zástupci ministerstva práce a ministerstva zdravotnictví, kteří mají na vzniklé situaci největší podíl. Pokračování na straně 3 Zakázané přesčasy lékařů…

„Problematika s přesčasovými hodinami lékařů se bude muset řešit cestou případné zákonné úpravy. Například zavedením institutu delší dohodnuté práce přes čas do platného pracovního řádu. To však bude záležet i na tom, zda k tomu přistoupí vláda,“ řekl mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Petr Sulek.
Podle něj se Ministerstvo práce a sociálních věcí problémem intenzivně zabývá a probíhá jednání se zástupci ministerstva zdravotnictví.

„Bohužel však musíme konstatovat, že ze strany ministerstva zdravotnictví nebyl tento problém řešen včas,“ vysvětlil mluvčí ministerstva Petr Sulek.

Lékaři nevěří, že se podaří vyjednat prodloužení výjimky. „Zdá se mi to velmi nepravděpodobné. Jsme členy EU a musíme dodržovat platnou legislativu. Muselo by to projít přes Evropskou komisi a to je běh na velmi dlouhou trať.

Pokud by však byl povolen vyšší počet přesčasových hodin pro zdravotníky, byl by ten stav legalizován. Současný počet přesčasů je totiž ve stejném objemu jako loni nebo předloni. Akorát se to nevykazuje jako přesčas, ale jako všelico jiného, aby se legislativě vyhovělo,“ dodal chirurg Martin Sedláček.

Ohodnoťte tento článek!