Přejít na obsah

Zákon má usnadnit přepravu tkání a buněk

zpět
11.7.2011
chirurgie, operace, nástroje, zdravotnictví, medicína
zvětšitchirurgie, operace, nástroje, zdravotnictví, medicínaZdroj: surgicalapparatus.com

chirurgie, operace, nástroje, zdravotnictví, medicína | Zdroj: surgicalapparatus.com

 

Přepravovat lidské tkáně a buňky budou moci zajišťovat v budoucnu i takové firmy, které nejsou zdravotnickým zařízením. Dosud je mohli přepravovat jen provozovatelé tkáňových zařízení, diagnostických zařízení, odběrových míst nebo držitelé zvláštních povolení.

Změnu má přinést novela zákona o tkáních a buňkách, kterou vláda předložila sněmovně.

Vláda v předkládací zprávě ujišťuje, že přijetím zákona nehrozí nebezpečí poklesu kvality přepravovaných tkání a buněk, protože požadavky kladené na jejich distribuci i dopravu stanoví zvláštní vyhláška.

Provozovatel tkáňového zařízení, který potřebuje dopravit materiál jinam, bude muset s dopravcem uzavřít písemnou smlouvu obsahující patřičné podmínky. Taková smlouva bude muset zajistit, aby subdodavatel například neuzavřel další smlouvu s někým jiným.

Novela má také usnadnit vývoz tkání a buněk. Pokud má tuzemský provozovatel patřičné povolení tyto materiály distribuovat, může zajistit jejich vývoz prostřednictvím svého odběratele nebo pomocí prostředníka, kterého si odběratel najme.

Navrhovaná úprava umožní řešit dodání tkání a buněk zahraničnímu tkáňovému zařízení operativně, například při nebezpečí z prodlení, a bez zvláštních finančních či organizačních nároků na tkáňové zařízení v ČR, které tkáně a buňky poskytuje, uvedla vláda.

Vláda také nepředpokládá, že by se zvýšil počet převozů. Nepředpokládá ani změny v úhradách ze zdravotního pojištění za přepravu.


Klíčová slova

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Zákon má usnadnit přepravu tkání a buněk

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné