Zákon o neziskových nemocnicích je v Senátu předurčen k zamítnutí

Zákon o síti neziskových nemocnic směřuje v Senátu k zamítnutí. Téměř jednomyslně to dnes doporučil senátní zdravotnický výbor, podle něhož je norma mimo jiné v rozporu s ústavním pořádkem. Sporný zákon ve sněmovně prosadili sociální demokraté a komunisté, kteří mají sílu senátní veto přehlasovat…

PRAHA – Pravicoví senátoři by pak pravděpodobně normu napadli u Ústavního soudu.

Zákon počítá v první fázi se vznikem více než 140 veřejných neziskových nemocnic, jejichž péči by hradily zdravotní pojišťovny. Nemocnice, které by přeměnu odmítly, by dostávaly peníze jen za akutní péči. Jiné zákroky by lidé museli zaplatit.

Podle kritiků normy tak takovým nemocnicím hrozí likvidace. Zastánci naopak říkají, že zákon zaručí dostupnou péči všem. Podle ministra zdravotnictví Davida Ratha (za ČSSD) „norma zachraňuje síť nemocnic před neřízenou privatizací“ kraji, v jejichž čele stojí převážně občanští demokraté.

Místopředseda zdravotnického výboru Vítězslav Vavroušek (ODS) mimo jiné uvedl, že zákon nařízenou přeměnou vybraných nemocnic na neziskové organizace přináší nucené omezení vlastnického práva bez náhrady, což je podle něj v rozporu s Listinou základních práv a svobod. Norma jde podle senátora také proti zákonům o obcích a krajích. Stanislav Novotný (SNK) zákon pokládá za „socialistické pokračování nalévání peněz do zdravotnictví“.

Senátor Karel Barták z klubu KDU-ČSL se pozastavil nad způsobem výběru nemocnic, které mají být přeměněny na neziskové. Rozdělení nemocnic mu připomíná běh na 100 metrů, přičemž vybrané nemocnice mají dostat dvacetimetrový náskok. Barták, sám lékař, by se do péče jedné z nich svěřil podle svých slov jen tehdy, kdyby byl v bezvědomí.

Ve hře je i možnost, že by senátoři navrhli odložení účinnosti zákona až na rok 2010, aby mohli po volbách normu přepracovat podle všech připomínek. Krajům, které k nelibosti ministerstva část svých nemocnic přeměnili na akciové společnosti, by prý jejich nezisková forma nevadila. Podle dostupných informací ale odmítají, aby v nich platy zdravotníků určovalo ministerstvo zdravotnictví.

ČTK

David Doležal

Po stovkách plamenných prohlášeních o akciovkách jako jediné formě, ve které lze dobře hospodařit se konečně někde objevil pravý důvod.

Tím je v závěru popsaná možnost ožebračit své zaměstnance. České zdravotnictví poskytuje nejmodernější léčbu a vše ostatní zdarma – způsob, na nejž nemají ani nejrozvinutější státy světa. Hejtmané ODS jako vyslanci své strany nám zdravotníkům sdělují: “ Víme, že systém je neufinancovatelný. Bojíme se říci voličům, že stát na takovouto péči nemá. proto ji budeme držet tím, že okrademe vás.“

Ohodnoťte tento článek!