Zákon o neziskových nemocnicích rozděluje zdravotníky na dva tábory

Zdravotnictví je jedním ze zásadních témat letošní předvolební kampaně. Poslancům ČSSD se s podporou komunistů krátce před volbami podařilo prosadit zákon o neziskových nemocnicích. Na jeho základě vznikne síť přibližně 140 zdravotnických zařízení, která by měla mít zajištěny smlouvy se zdravotními pojišťovnami. Ostatním bude hrazena jen akutní péče…

Na uvedeném seznamu figurují Nemocnice Kladno a PP klinika.

„V první fázi přijetí zákona neznamená nic, ale pokud by měl platit i nadále, byla by to zásadní změna ve vlastnických vztazích managementu a přenesení rozhodovacích pravomocí na ministerstvo zdravotnictví,“ uvedl ředitel kladenské nemocnice Otakar Mareš, který má vůči uvedenému zákonu vážné výhrady.

Důsledkem hlasování v parlamentu je podle jeho slov pozdržení investice kraje do nemocnice za více než jednu miliardu korun. Odkládá se tak mimo jiné výstavba pavilonu akutní péče, hemodialýzy, lékárny i postupná rekonstrukce monobloku.

„Dotace je zastavena do výsledku voleb. Předpokládám, že když vyhraje dnešní opozice, zákon o neziskových organizacích pozbude platnosti,“ sdělil Mareš. Zároveň dodal že tato legislativní úprava do zdravotnictví více peněz nepřinese a povede v kraji k postupné redukci péče o pacienty a jejímu přenesení do Prahy.

„Nemocnice Kladno v současné době, tedy jako akciová společnost, poskytuje celé spektrum péče s větším výkonem a hospodaří s lepším výsledkem. Po několika letech se opět dostala do ziskových čísel. Za první čtvrtletí letošního roku je v plusu téměř sedmnáct milionů korun. Vše, co vyděláme, vracíme zpět do zdravotnictví, takže jistý princip neziskovosti platil i nyní,“ prohlásil Mareš s tím, že schválený zákon bude znamenat celou řadu negativ, například nutnost uzavřít nové smlouvy s dodavateli a podobně.

Mezi zastánce zákona o neziskových organizací naopak patří zdravotnické odbory. „Zatím přesně nevíme, co jeho přijetí bude pro zaměstnance znamenat. Lékaři a sestry nyní doufají, že dostanou přidáno. Zatímco ve státních nemocnicích se mzdy v uplynulých měsících zvyšovaly už dvakrát, v akciové společnosti Nemocnice Kladno nikoli,“ uvedla předsedkyně odborové organizace kladenské nemocnice Božena Švecová.

„Ze zisku nemocnice většina pracovníků nemá nic. Sliby o zlepšení pronášená vedením jsou jako těšínská jablíčka,“ dodala odborářka.

Také oslovení lékaři a sestry se přiklánějí spíše na stranu neziskovek. „Zdravotnictví není kšeft a platově jsme si pohoršili,“ uvádějí argumenty. Alespoň v jedné, a to pro veřejnost nejdůležitější věci, se obě strany shodnou: „Pacienti nemusí mít obavy. V nejbližších měsících pro ně schválení zákona nebude nic zásadního znamenat.“

Kladenský deník

Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz

MUDr.Tomáš Rozsíval

Většina lidí, kteří rozumějí právu a zdravotnictví, se shoduje v tom, že tento zákon je špatný. Odboráři se domnívají, že v neziskových přísp.nemocnicích pod kuratelou státu dostanou přidáno. Je to možné. Ovšem potom musíme být poctiví a říci, že pacient dostane tutéž mizernou zdravotní péči od naštvaného lékaře a nerudné zdravotní sestry se žvárem v koutku úst, vykukující z kukaně kartotéky a posílající pacienty stále dokola do svých spádových, rajonních ordinací, protože oni nebudou mít žádnou motivaci své chování a vztah k pacientům změnit. Za co by potom chtěli ty penize přidat ?

Za to, že chtějí vše vrátit do systému ,který za socialismu vyhovoval především jim ? Nebo se bojí, že by v těch akciovkách museli své chování , přístup k lidem a způsob chování natolik změnit, že by konečně pacient byl ve své nemocnici, kterou si sám může vybrat, natolik, spokojen, že by ji doporučil svým známým a ti svým známým a tato nemocnice by tím prosperovala ? Myslíte, že ty socialistické relikty budou bez neustálého dolévání peněz daňových poplatníků, tedy vás všech, pro vás přívětivé? Proč by to dělaly ? Mají přece svoje jisté a ještě si myslí, že by za tu bídu měly dostat přidáno. Jsou jistě vyjímky, ale i tyto světlé vyjímky brzy zabijí tento demotivační systém, pokud se všichni včas nevzpamatují.

Zákon o neziskových nemocnicích rozděluje zdravotníky na dva tábory
Ohodnoťte tento článek!