Zákon ošetřovatelky musí do rekvalifikačních kurzů

Titulní obrázek

Aby ošetřovatelky nepřišly o práci, nevyhnou se rekvalifikačním kurzům. I když mají častokrát mnohaleté zkušenosti, potřebují certifikát. Nově to po nich totiž požaduje zákon o sociálních službách…

Cena za školení na osobu se pohybuje od 8500 do 11 000 korun

Pečovatelky musí absolvovat minimálně 160 hodin teorie i praxe v rámci vzdělávacího programu. Jejich cena se pohybuje od 8500 do 11 000 korun. Až do výše sta procent může tuto částku hradit příslušný úřad práce. Potvrzuje to personální manažer Oblastní charity Uherské Hradiště Dalibor Jirásek.

„Od září jsme už nechali přeškolit asi dvacet našich zaměstnanců. Ještě jich zbývá deset, které rekvalifikaci absolvují v prvním pololetí roku 2008. Kurzy v rámci regionu organizujeme s dalšími institucemi. Jejich náplň zajišťují specializované firmy,“ uvedl Jirásek.

Pokud jsou ošetřovatelky uchazečkami o zaměstnání, hradí jim kurz úřad práce v plné výši. „Našim zaměstnancům zaplatí kurz úřad práce z padesáti procent. Na zbývající částce se podílí firma a samotný zaměstnanec,“ doplnil Jirásek.

Vedoucí oddělení speciálního poradenství Úřadu práce Uherské Hradiště Bronislav Vajdík potvrdil, že tato instituce většinou zaměstnaným lidem přispívá právě padesátiprocentní částkou. „Plnou sumu hradíme lidem, kteří jsou u nás v evidenci, nejsou zaměstnaní a mají nárok na podporu v nezaměstnanosti,“ podotkl Vajdík.

Pracovnice v sociálních službách musí do rekvalifikačních kurzů, aby mohly vykonávat práci, které se věnují mnohdy desítky roků. Některým z nich se to rozhodně nelíbí. „Mám ve zdravotnictví praxi více než čtyřicet let. Teď jsem už naštěstí v důchodu. Zavedla bych tyto kurzy spíše pro mladé lidi ze škol, aby právě v nich získali potřebnou teorii i praxi. Podle mě jsou potřebnější zkušenosti než nějaká teorie. Moc se mi tento zákon nelíbí,“ vyjádřila se Ludmila Hanáčková z Uherského Hradiště.

Tereza Bičanová, Regionální deník

Ohodnoťte tento článek!