Zákoník práce dává zabrat i dnes

Devátým měsícem je v platnosti zákoník práce, který určuje limity přesčasů pro zdravotní personál v nemocnicích. Některá zařízení se s limity, jež znamenají úbytek lékařů pro služby, dokázala vyrovnat ještě před uvedením zákoníku do praxe, jiná problémy s ním související řeší ještě dnes. Okresní nemocnice v Havlíčkově Brodě vyšla ze srovnání obdobných zařízení v celém kraji nejlépe…

„Limity přesčasů jsem už dávno pustil z hlavy,“ říká bez obalu. Brodské nemocnici se ještě před uvedením zákoníku v platnost beze zbytku podařilo naplnit jeho požadavky, aniž by to mělo sebemenší vliv na chod zdravotnického zařízení či na kvalitu poskytovaných služeb. Základem dodržení striktních podmínek byl nový model řízení nemocnice a dohoda se všemi zaměstnanci doplněná spoustou kompromisů.

„Nemohu prozradit univerzální plán. S každým oddělením jsme jednali zvlášť a při hledání té pravé cesty jsme i postupovali trochu odlišně,“ sdělil Karel Přibyl.

Počáteční obtíže překonány

Taktéž nová nemocnice v Jihlavě se požadavkům zákoníku práce přizpůsobila a v současné době už obávaná změna nepůsobí výrazné komplikace.

„Nemohu říct, že by vše proběhlo úplně hladce. Složité bylo zejména přeorganizovat veškeré služby, ale nyní jsme na tom tak, že po osmi měsících naši lékaři nemají vyčerpáno více než osm dvanáctin z maximálního počtu ročních přesčasů,“ nechal se slyšet ekonomický náměstek jihlavské nemocnice Pavel Izdný.

Že určité problémy s plněním zákoníku práce mají i v současné době v pelhřimovské nemocnici, nám potvrdil její ředitel Pavel Hrala. Novinám Vysočiny však pouze sdělil, že se sice úspěšně podařilo všechny pevně dané limity splnit, ale přivodilo to vedení okresní nemocnice veliké komplikace, a to zejména s rozpisem služeb lékařského personálu.

Kdo nemá problémy, lže

O mnoho sdílnější byl ředitel nemocnice v Novém Městě na Moravě Zdeněk Kadlec.

„Dodržení podmínek nesmyslného zákoníku práce problémem je a vždy bude,“ nebral si servítky. Ačkoliv na chod nemocnice neměl za posledních osm měsíců žádný vliv, způsobil, stejně tak jako v Pelhřimově, spoustu obtíží. Jak ředitel největšího zdravotnického zařízení ve žďárském okrese nastínil, zabezpečení přesčasových lékařských služeb je kompenzováno vybíráním náhradního volna.

„Nový zákoník práce působí ve zdravotnictví pouze potíže, a to všem nemocnicím bez rozdílu. Který ředitel tvrdí, že má ve svém zařízení vše bez problémů vyřešeno, aniž by musel přijímat nové pracosní síly, ten lže. Podle mého názoru to prostě nelze,“ doplnil Zdeněk Kadlec.

MARTIN VOKÁČ, Noviny Vysočiny, 12.9.2001

Ohodnoťte tento článek!