Žalobci souhlasí s odložením případu kolem nucené správy VZP

Titulní obrázek

Žalobci souhlasí s verdiktem policie, která odložila případ, v němž prověřovala okolnosti předcházející rozhodnutí o uvalení nucené správy na Všeobecnou zdravotní pojišťovnu…

(VZP). Případ tak definitivně skončil závěrem, že se žádný trestný čin nestal.

„Rozhodnutí policie jsme přezkoumali a akceptovali,“ řekl ČTK obvodní státní zástupce Tomáš Bláha. Pochybení podle něj neshledalo ani nadřízené městské státní zastupitelství, které spis rovněž zkoumalo.

Policie od počátku ledna zjišťovala, zda se bývalý ministr zdravotnictví David Rath a tři jeho někdejší podřízení nedopustili trestného činu. V úvahu připadalo podezření ze zneužití pravomoci veřejného činitele a poškozování cizích práv.

O prověření nucené správy VZP požádal loni v listopadu při interpelaci ve sněmovně tehdy ještě stínový ministr vnitra ODS Ivan Langer tehdejšího ministra vnitra Františka Bublana, který policii Langrův podnět předal. Langer ve sněmovně upozornil na nejasnosti kolem kontrolní zprávy o VZP, která prý byla podle občanských demokratů pod tlakem ministerstva zdravotnictví zfalšována.

Předseda ODS Mirek Topolánek dokládal toto tvrzení zápisem z předávání protokolu o výsledku kontroly. Zástupci ministerstva financí v něm uvedli, že údaje o hospodaření VZP a výdajích na antikoncepci zařadilo ministerstvo zdravotnictví do zprávy až po skončení kontroly proti vůli kontrolorů.

„Tento zápis je důkazem toho, že byl porušen zákon. Přesto na základě takového porušení zákona bylo rozhodnuto na základě uvedeného protokolu o uvalení nucené správy,“ uvedl v listopadu Langer. Žádal, aby policie prošetřila, jestli ministr Rath při rozhodnutí o uvalení nucené správy věděl o tomto porušení zákona a zda se Rath a pracovníci ministerstva zdravotnictví Květuše Maříková, František Kubásek a Radko Česenek nedopustili trestného činu. Policie je ale přesvědčena o tom, že o trestnou činnost nešlo. Ne každé porušení zákona je trestným činem.

Rath již dříve prohlásil, že o nucené správě nerozhodl na základě jedné kontroly. Langer se podle něj snažil nucenou správu ve VZP kriminalizovat, a zastávat se tak svých stranických kolegů, kteří měli podle Ratha vazby na bývalé vedení VZP. Podle Ratha byla nucená správa oprávněná.

ČTK

Žalobci souhlasí s odložením případu kolem nucené správy VZP
Ohodnoťte tento článek!