Žalobu lékařských odborů kvůli zvýšení platů soudy řešit nebudou

Zastavení soudního řízení o žalobě Lékařského odborového klubu, který se po státu domáhal splnění memoranda o zvýšení platů lékařů, je pravomocné.

Pražský městský soud potvrdil rozhodnutí obvodního soudu, podle nějž otázka zvýšení platů nespadá do pravomoci justice a měla by ji řešit vláda. Memorandum, podle nějž měly platy lékařů v nemocnicích nejpozději počátkem roku 2013 dosáhnout 1,5 až trojnásobku průměrné mzdy, podepsal v únoru 2011 předseda odborářů Martin Engel s tehdejším ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem (TOP 09). Ministerstvo zdravotnictví však dokument nepokládá za právně závaznou smlouvu se sankcemi.

Platové poměry zaměstnanců ve veřejných službách upravuje nařízení vlády z roku 2006. Odboráři se domáhali toho, aby soud uložil ministerstvu povinnost zajistit do tří měsíců od právní moci rozsudku navýšení platů všech lékařů, kteří pobírají plat.

Žalobu řešil Obvodní soud pro Prahu 2. Nejprve ji odmítl kvůli chybějícím formálním náležitostem. Odboráři tento krok označili za „úhybný manévr“, žalobu prý po výzvě soudce doplnili. Obrátili se proto na nadřízený soud, který jim dal za pravdu. Obvodní soud se tedy požadavkem odborářů musel zabývat i po věcné stránce. V září pak řízení zastavil s tím, že kdyby změnil či nahradil nařízení vlády, nepřípustně by tak zasáhl do moci výkonné. Proto věc postoupil vládě.

Odboráři se proti rozhodnutí odvolali, avšak neúspěšně. Argumentovali tím, že se nedomáhají změny nařízení vlády, ale splnění povinnosti, k níž se ministerstvo zavázalo v memorandu, tedy v dvoustranné dohodě. Pražský městský soud ale došel k závěru, že se lékaři fakticky domáhají změny vládního nařízení, k čemuž soud nemá pravomoc.

Vláda počítá se zvýšením platů lékařů všech nemocnic, kde se odměňuje podle tarifních tabulek, od ledna příštího roku. Podle vyjádření premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) chce kabinet platy lékařů a sester navýšit o 10 procent tři roky po sobě.

Průměrný příjem lékařů ve státních nemocnicích byl loni 62.735 korun, základ činil 32.450 korun. Při splnění memoranda by loni základní plat činil od 36.325 korun pro lékaře absolventa do 72.650 korun pro plně kvalifikovaného lékaře.

Ohodnoťte tento článek!