Zámek v Branticích na Osoblažsku patří obci, MZ ho neprodá

Titulní obrázek

Zámek v Branticích na Osoblažsku patří obci, která ho vlastnila až do roku 1949. Ministerstvo zdravotnictví (MZ) jej proto neprodá za tři miliony korun společně s dalšími objekty. Zámek ze 16. století získá obec zpět ve středu podobně jako Slezské Rudoltice. Obě obce nakonec předložily ministerstvu věrohodné dokumenty, které dokládají, že jim zámky v minulosti patřily, řekl to mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt…

Souhlas s vrácením zámku obci Brantice podepíše MZ dnes.

„Ministerstvo se rozhodlo vydat souhlas s vrácením zámku na základě nově doplněných podkladů od obecního úřadu v Branticích,“ řekl Cikrt. Původně předložené dokumenty o vlastnictví považovalo MZ za nejednoznačné. Pochybnost vyvolalo například dochované prohlášení někdejšího tajemníka brantického národního výboru, který se prý za obec zámku zřekl ve prospěch státu. „Brantice ale dodatečně prokázaly, že tajemník nebyl oprávněný o osudu zámku rozhodovat,“ upřesnil Cikrt.

Starosta Brantic Vlastimil Machů rozhodnutí MZ uvítal. „Jsem rád, že bude zámek vrácen obci v rámci restituce. Kdybychom ho dostali bezúplatně jako nepotřebný majetek pro stát, nemohli bychom ho využívat komerčně,“ řekl ČTK. Dodal, že obci pomůže soukromý investor, který na rekonstrukci zámku bude potřebovat nejméně 50 milionů korun.

Podle starosty by se měl zámek stát společensko-kulturním centrem, které bude propojené se zámeckým parkem i sousedícím sportovním areálem. „Záměr máme už zapracovaný do územního plánu. Část opravené budovy by využívala obec pro svou reprezentaci, zbytek by sloužil turistice,“ naznačil Machů.

Obce Brantice, Slezské Rudoltice i Dívčí Hrad usilovaly o bezúplatný převod zámků čtyři roky. Jednaly o něm s organizací přímo řízenou ministerstvem – Zdravotnickým zabezpečením krizových stavů (ZZKS), které zámky využívalo jako sklady. MZ se ale rozhodlo zámky prodat společně s dalšími 14 objekty ve výběrovém řízení, které vyhrála s nejvyšší nabídkou 113 milionů korun písecká developerská firma s kyperskými kořeny. S prodejem nesouhlasili starostové obcí ani opoziční strany.

Slezské Rudoltice, které ministerstvu předložily dokumenty o vlastnictví zámku jako první, jej převezmou od ředitele ZZKS zřejmě ve středu 9. července. Prodej třetího zámku v Dívčím Hradu komplikuje nárok maltézských rytířů a nevyřešené církevní restituce. Na prodej zbývajících 14 objektů vypíše MZ nové výběrové řízení. ˇ

ČTK

Ohodnoťte tento článek!