Záměna dětí půjde k soudu

Titulní obrázek

Boj právníků o mimosoudní vyrovnání v kauze záměny novorozenců v třebíčské nemocnici včera definitivně zkrachoval. „Nemocnice nehodlá akceptovat náš požadavek. Zatímco my trváme na částce dvanáct milionů korun, oni jsou ochotni přistoupit pouze na jeden milion pro všechny členy rodin,“ konstatoval právník dvou rodin z Přibyslavic na Třebíčsku a Jabloňova na Žďársku Igor Veleba…

Podle Ondřeje Dostála, který ve sporu zastupuje nemocnici v Třebíči, je nepochybné, že k události došlo a že za ni nesou vinu lékaři v třebíčské nemocnici.

Nemocnici se částka zdá vysoká

„Nepopíráme ani to, že je to událost, která je hodna odškodnění, ale z psychologických posudků nevyplývá, že by rodiny utrpěly psychickou újmu, která by měla hodnotu dvanácti milionů korun. Reálná částka je pro nás jeden milion korun,“ vysvětlil Ondřej Dostál. Podle něj také v psychologických posudcích chybí bodové ohodnocení, z kterého by se dalo vycházet pro vypočtení dvanáctimilionové sumy. Podle něj ale je možné případ znovu otevřít v budoucnu, kdy by se ukázalo, že se například u dětí objevily vývojové vady.

Nemocnice odmítá rodinám zaplatit i náklady spojené s výdaji na testy DNA, určení otcovství či psychologické posudky. „Podle našeho názoru byly tyto výdaje uhrazeny již v daru, který rodiny dostaly od krajského úřadu,“ uvedl Dostál. Ten Deníku řekl, že v nejbližších hodinách bude vypracována tisková zpráva s podrobnými závěry.

„Také chystáme tiskovou konferenci. Ještě nevíme, zda bude v Praze, nebo v Třebíči. Na ní chceme podrobně celý případ rozebrat a informovat o výsledcích jednání. Připravíme pro srovnání i přehled kauz, které musely být odškodněny a v jakých částkách,“ dodal Dostál.

Regionální deník

Záměna dětí půjde k soudu
Ohodnoťte tento článek!