Zaměstnanci Revmatologického ústavu ve stávkové pohotovosti

Ministr Leoš Heger (TOP 09) ve čtvrtek oznámil chystané fúze nemocnic a ústavů, které zřizuje ministerstvo zdravotnictví. Od 1. ledna 2014 se má stát Revmatologický ústav součástí Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) a Endokrinologický ústav součástí Institutu klinické a experimentální medicíny.

Důvodem mají být úspory a vyšší efektivita. Revmatologové naopak tvrdí, že sloučení bude mít negativní důsledky, všichni zaměstnanci ústavu proto vstoupili do stávkové pohotovosti. Endokrinologové se sloučením prý souhlasí. Proti Hegerově záměru se postavila opoziční ČSSD.

„Sociální demokracie odmítá další nekoncepční a chaotické zásahy ministra zdravotnictví Leoše Hegera, které ve svém důsledku poškodí pacienty a zhorší zdravotní péči v naší zemi. Jsme proti tomu, aby docházelo k nepřipravenému slučování zdravotních ústavů a nemocnic, které vyvolá jen další zmatek,“ uvedl v tiskovém prohlášení stínový ministr zdravotnictví Jan Žaloudík (ČSSD).

„Dneškem (ve čtvrtek – pozn. redakce) vstoupilo všech zhruba 140 zaměstnanců Revmatologického ústavu do časově neomezené stávkové pohotovosti. Žádáme analýzy dopadů sloučení, není podle nás tak výhodné, jak tvrdí ministerstvo. Trváme na autonomii ústavu,“ řekl ČTK po schůzi zaměstnanců revmatolog Jakub Závada.

Požadavek revmatologů podpořili pacienti, pět stovek se jich podepsalo pod petici za zachování samostatnosti ústavu. Proti sloučení vystoupila odborná společnost revmatologů i vědecká rada lékařské komory.

„Veškeré slučovací manévry, které probíhají několik měsíců potajmu, mohou ohrožovat další péči o pacienty s revmatickými chorobami,“ řekl ČTK docent Ladislav Šenolt z Revmatologického ústavu.

Hegera nesouhlas nepřekvapil. ČTK řekl, že kde se děly z moci úřední zásahy do nemocniční sítě, byly protesty. „Máme dostatek argumentů na to, že sloučení je krok racionální. Jsem přesvědčen, že pokud se nesloučí Revmatologický ústav nyní, tak po přeměně VFN na univerzitní nemocnici ústav sám požádá, aby mohl být její součástí,“ řekl ministr.

Revmatologové se obávají přesunu do areálu VFN, která podle nich nemá dostatečné kapacity převzít všechny lékaře, zdravotnické pracovníky ani pacienty, kterých je kolem 60.000 ročně.

„Jsme si vědomi toho, že Revmatologický ústav je mimořádné pracoviště, proto budeme postupovat při začlenění velmi citlivě,“ řekla ředitelka VFN Dana Jurásková. Neplánuje prý „fyzické“ stěhování ústavu do areálu nemocnice. Odborné týmy ústavu chce doplnit o zaměstnance nemocnice. Očekává od spolupráce ekonomické úspory například z toho, že budou společné nákupy léků či energií.

Heger i Jurásková společně potvrdili, že po sloučení se nebude měnit poskytování péče a nebudou omezení ani ve vědecko-výzkumné a pedagogické činnosti ústavu. „Naopak otvíráme VFN k dispozici Revmatologickému ústavu v případě, že to jeho pacienti budou potřebovat,“ řekla Jurásková. Ústav bude podle ní včleněn do organizační struktury VFN jako celek a jeho vedení bude zachováno. Zůstane nadále ve svých prostorách.

Ohodnoťte tento článek!