Zaměstnanecké pojišťovny v outu

„Již nějakou dobu pozorně sleduji, často vzrušené, debaty na serveru Zdraví.Euro.cz. V příspěvcích věnovaných srovnání hospodaření VZP a zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven obhájci ještě většího přerozdělování neustále zdůrazňují, že VZP má špatnou strukturu pojištěnců, “ píše ve svém příspěvku JUDr. Jan Pelc

Již nějakou dobu pozorně sleduji, často vzrušené, debaty na serveru Zdraví.Euro.cz. V příspěvcích věnovaných srovnání hospodaření VZP a zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven obhájci ještě většího přerozdělování neustále zdůrazňují, že VZP má špatnou strukturu pojištěnců, zatímco zaměstnanecké pojišťovny jen „vyzobávají rozinky“ (myšleno lukrativní, výdělečně činné a víceméně zdravé pojištěnce).

Uniká mi, jak to vlastně dělají. Když jsem se byl tento týden přeregistrovat od VZP ke zdravotní pojišťovně Metal-Aliance (vlastně na protest proti diskriminaci malých pojišťoven levicovou politikou státu), byl jsem zvědavý, jak mne prolustrují stran mých příjmů, zdravotního stavu, historie mého čerpání zdravotní péče v minulosti, perpektivy mého zaměstnání apod. Ničeho z toho jsem se však nedočkal.

Aby nevznikl dojem, že přílušnou úřednici pojišťovny ohromil můj společenský oblek či právnický titul, šel jsem do jednatelství pojišťovny záměrně v ošoupaných džínách a ve svetru, neoholený, a svůj titul jsem v přihlášce neuvedl.

S mým přestupem ke jmenované zaměstnanecké pojišťovně nebyl nejmenší problém. Vlatně to proběhlo podobně, jako odeslání rekomanda na poště.

Proč o tom píši? V souvislosti s diskusemi o nerovnosti podmínek různých zdravotních pojišťoven se totiž nějak zapomíná veřejnosti zmínit fakt, že zaměstnanecké zdravotní pojišťovny nejsou peněžní ústavy jen pro vyvolené, ale že ze zákona pojišťují kohokoli z občanů ČR, kdo se u nich nechá zaregistrovat, a to bez jakýchkoli podmínek či selekce.

Může se u nich pojistit stejně advokát, bankovní či ministerský úředník, předseda vlády, jako i pomocný dělník s minimální mzdou, starobní či invalidní důchodce, zdravotně postižené dítě, nezaměstnaný, …

Nikdo tyto lidi nenutí, aby byli pojištěni u VZP. Přesto umí zaměstnanecké zdravotní pojišťovny hodpodařit zřejmě lépe, než státem nejvíce ovládaná a „kontrolovaná“ VZP.

Co kdyby stát místo nespravedlivých, nehorázných a možná i nezákonných „jánošíkovských koeficientů“ propagoval zaměstanecké zdravotní pojišťovny jako vhodnou alternativu k VZP pro sociálně slabé, nemocné, nezaměstnané, děti, starce a stařenky. Rizika pojišťoven by se tak mohla postupně zcela vyrovnat a ukázalo by se brzy, zda je problém VZP jen v její špatné struktuře pojištěnců.

JUDr. Jan Pelc

autor reaguje na článek Zastavte Dr. Ratha!

Článek nemusí vyjadřovat názor redakce

Reakce čtěnářů Zdraví.Euro.cz

Ing. SH

Vážený pane doktore. Váš článek se čte pěkně. Dokonce jste si vypůjčil ošoupaný oblek abyste kryl svůj inteligentní výraz. Bohužel, zapomněl jste na jedno, odmazat si svůj věk.

Víte, ono těm menším pojišťovnám nejde ani tak o to, zda jste dělník nebo ministr, ale zejména, abyste co nejméně stonal. A jak známo nejvíce stonají důchodci a malé děti.

Tak Vám přeji abyste u té své pojišťovny se svým protestem co nejdéle vydržel.

Zaměstnanecké pojišťovny v outu
Ohodnoťte tento článek!