Zamýšlená transformace jablonecké nemocnice má odpůrce

Mladí doktoři a zdravotní sestry budou podle Andreje Gregy, předsedy Okresního výkonného výboru ČSSD v Jablonci, nejvíce postiženou skupinou v případě, že se Nemocnice Jablonec stane obchodní společností…

Jablonec n. N. –

„Dokud je nemocnice pod městem, je v daleko větším bezpečí, než když bude vydána napospas trhu,“ tvrdí politik. Snaží se proto získat co nejvíce informací, aby poukázal, že zamýšlený krok je špatný.

Podle jeho zjištění má v půli roku začít platit zákon o neziskových organizacích. „Nikdo v tuto chvíli nezná jeho obsah ani dopady,“ říká Andrej Grega a dodává, že v Německu i Rakousku jsou nemocnice taktéž neziskovými organizacemi, přičemž obchodní společnosti zajišťují pouze doplňkovou péči.

„Pokud bychom měnili právní normu nemocnice, tak by to byl pouze prostředek ke zlepšení zdravotní péče,“ ujistil jablonecký místostarosta Jiří Rudolf. „Nejedná se rozhodně o privatizaci a změna by zprůhlednila financování,“ dodal s tím, že pokud by se nemocnice stala obchodní společností, pak výhradně akciového typu a jediným akcionářem by bylo město Jablonec.

Nemocnice není v současné době v provozu ztrátová. Coby příspěvkové oragnizaci města jí tudíž hrozí únik finančních prostředků v podobě daní. „Změnu zamýšlíme, jelikož nechceme plýtvat penězi a veškerý zisk by mohla nemocnice opět reinvestovat,“ dodal na závěr Jiří Rudolf.

Město i vedení nemocnice v současné době shromažďují informace z nemocnic, které již na obchodní bázi fungují, a jak potvrdil ředitel Nemocnice Jablonec Vít Němeček, zatím není nic rozhodnuto.

Deník Jablonecka

Ohodnoťte tento článek!