Zaplaťte a máte přednost. Stále více nemocnic nabízí programy na špičkovou péči

sestra, pacient, nemocnice, pokoj

Prémiových programů v nemocnicích přibývá. Letos na podzim pacientům jeden nabídnou i v pražské Všeobecné fakultní nemocnici. Lidé jsou ochotní zaplatit poměrně vysoké částky za jistotu, že se dostanou na špičkové pracoviště.

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze se po létě rozdělí na dvě zóny: na tu běžnou a na novou VIP. V té budou mít pacienti nadstandardní zacházení.

Začne to už před ordinací: místo dlouhého čekání půjdou rovnou dovnitř. A když pak budou potřebovat sérii dalších vyšetření, jejich lékař je všude doprovodí. Do Centra individuální péče, které slibuje co nejrychlejší ošetření, se dostanou pacienti výměnou za členský příspěvek.

„Inspirovali jsme se u jiných zařízení veřejného typu,“ řekla HN ředitelka Všeobecné fakultní nemocnice Dana Jurásková s tím, že konkrétní výše poplatků se teprve kalkuluje.

Stát se „kulichem“ – tedy protekčním pacientem – může každý. A klidně na to dostane i smlouvu. Přednostní zacházení totiž nabízí stále více státních nemocnic. Na Hegerovu slibovanou reformu zdravotnictví není potřeba čekat, stačí zaplatit několikatisícový paušál.

Například v Nemocnici Na Homolce vyjde členská karta na dva až osm tisíc korun měsíčně – podle toho, jaký typ balíčku si člověk zvolí. Téměř ve všech však figurují služby typu přivolání taxíku, spojení se zdravotní pojišťovnou, doprovod na jednotlivá nemocniční oddělení nebo možnost vyzvedávat recepty čtyřiadvacet hodin. To vše je vyjmenováno na webových stránkách programu Homolka Premium Care, který funguje od loňského roku.

Členství jako vstupenka

Proč jsou lidé za něco takového ochotni draze platit, přiznává ale až vedení Homolky. „Je to vstupenka do špičkově vybavené nemocnice,“ říká Michal Toběrný, náměstek pro léčebnou péči na speciálním pracovišti, které vystupuje jako soukromá klinika.

Celý článek najdete na serveru iHNED.cz nebo ZDE.

Zaplaťte a máte přednost. Stále více nemocnic nabízí programy na špičkovou péči
Ohodnoťte tento článek!