Přejít na obsah

Zárukou bude až stažení zákona o univerzitních nemocnicích

zpět
10.6.2008

Stačí opozičním poslancům slib premiéra, že vláda nepřevede fakultní nemocnice na akciové společnosti? "Důležité bude, jestli vláda upustí od zákonu o univerzitních nemocnicích a nebude ho vůbec předkládat. Slib Mirka Topolánka ale určitou zárukou je. Jde o předsedu vlády, takže jeho slova nelze brát na lehkou váhu," říká v rozhovoru pro Zdraví.Euro.cz poslanec ČSSD Jaroslav Krákora...

Rozhovor Zdraví.Euro.cz s poslancem a členem zdravotního výboru Jaroslavem Krákorou (ČSSD)

Premiér Topolánek veřejně garantoval, že vláda ani ministerstvo nepřevede fakultní nemocnice na akciové společnosti. Je pro vás osobně tento slib dostačující?

Samozřejmě, že zcela dostačující není. Důležité bude, jestli vláda upustí od zákonu o univerzitních nemocnicích a nebude ho vůbec předkládat. Slib Mirka Topolánka ale určitou zárukou je. Jde o předsedu vlády, takže jeho slova nelze brát na lehkou váhu. Plná záruka ale bude až tehdy, kdy zákon bude stažený.

Kdy by tedy mělo být rozhodnuto, že vláda privatizaci fakultních nemocnic nebude do zákona prosazovat?

My máme zatím ještě pouze pracovní verzi příslušného zákona. Do programu by měl být dán buď ještě v červnu nebo spíše na podzim. V současné době probíhá vnější připomínkové řízení. Protože těch verzí už vláda předložila několik, nemám úplný přehled o tom, jestli otázka převedení fakultních nemocnic na akciové společnosti tam ještě je nebo už není.

Takže v tuto chvíli věříte slibu premiéra Topolánka a není podle vás nezbytně nutnou garancí zákon o zákazu privatizace fakultních nemocnic, kterou proaszoval poslanec David Rath?

Samozřejmě, že by to bylo úplně nejlepší, kdyby taková pojistka tady byla. Ale v tuto chvíli by myslím stačilo, kdyby zákon o univerzitních nemocnicích vůbec neexistoval.

Jak si vysvětlujete, že premiér vystoupil s touto veřejnou garancí?

Já jsem se zúčastnil semináře v aule 1. lékařské fakulty, tam byli profesoři, studenti, děkani, rektoři z celé České republiky. Nenašel se ani jeden ze zúčastněných, který by s privatizací fakultních nemocnic souhlasil. Takže premiér vidí narůstající nesouhlas nejen u občanů, ale i ve vědeckých a akademických kruzích. Jeho prohlášení je tedy reakcí na to, jak se vyvíjí veřejné mínění na tento závažný problém.

Koalice s opozicí nyní vede spor také o sněmovní výbory. ODS chce, aby v nich měla koalice většinu a mohla tak prosazovat své pozměňovací návrhy. Říká, že je to nutné, protože opozice blokuje všechny její vávrhy. Jak se tento spor odráží právě ve zdravotním výboru?

Samozřejmě, zdravotní výbor je jeden z hlavních výborů, takže tento spor by se ho také dotýkal. Pokud by tuto změnu špičky koalice prosadily, byly by tím porušeny koaliční a opoziční dohody. Počet členů, který v jednotlivých výborech jsou, byl ustanoven na základě voleb a na toto ustanovení byla sepsaná dohoda.

Poslanec Carbol z KDU-ČSL mi dnes řekl, že to ještě členové výboru nijak neprojednávali.

To je pravda, na úrovni výboru jsme ještě o tom nemluvili. Toto není problém, který by měl řešit výbor, ale sněmovna. Vláda chce upravit počty členů u 13 z 15 výborů, někdy se říkalo, že by se změna měla dotknout i vedoucích funkcionářů. Ale na sněmovně zatím do programu nedošlo, co chce vláda konkrétně udělat.

Jakou má podle vás šanci na úspěch, že se změní počet opozičních členů v jednotlivých výborech?

Protože takovou věc schvaluje sněmovna a koalice na to hlasy má, tak mají určitou šanci, že to prosadí. Ale bude to porušení koaličních a opozičních smluv.

Takže je podle vás reálné, že opozice bude mít ve zdravotním výboru méně členů?

Je to reálné, ale není to správné. To se uprostřed volebního období nedělá.

Jak by tato změna podle vás ovlivnila každodenní chod schvalování zákonů? Měla by potom koalice výraznější šanci prosadit některé zákony o zdravotnictví?

Těžko říct. Myslím, že je to jenom obezlička. Nějakou konkrétní odpověď po mě nechtějte, to bych stavěl jen na domněnkách, a to bych nerad.

(ivb), www.Zdravi.Euro.cz


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

www.Zdravi.Euro.cz

Komentovat článek: Zárukou bude až stažení zákona o univerzitních…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Zárukou bude až stažení zákona o univerzitních…

Komentáře

další 4 komentáře
Milan Re:Re:stačí, když si pustíte Máte slovo  | 11. 06. 2008 08:51

Ten doc. Svoboda v pořadu Máte slovo plkal takový ubohosti, jako že není problém rodit na chodbách, v křeslech...jak není podstatná forma vlastníka ZZ.K prvnímu: jak tohle může vypustit děkan, gynekolog z pusy v 21. století ve středoevropské zemi, mé doporučení: ať to jde zkusit říct do TV např. ve Švýcarsku, že ženy budou rodit v křeslech na chodbách, ale že za pár let se to uklidní. K druhému: když to není podstatné, tak z privátního majetku pana docenta udělejme a.s. s příslušnýma zárukama-to by se asi ošíval, ale přeci o formu nejde!

Jednotné přitakávání Re:stačí, když si pustíte Máte slovo  | 10. 06. 2008 21:38

Jednohlasé to v Máte slovo nebylo, o tom snad je každá výměna názorů, že to není jen přitákávání, a v tom to snad bylo ještě normální. Uvidíme v budoucnu, kdy se vše zase asi vyřeší mávnutím kouzelného jednotného příkazu, zda se vůbec bude někdo ještě někoho na nějakou koncepci, nebo reformu vůbec ptát a něco veřejnosti vysvětlovat.

katango Re:stačí, když si pustíte Máte slovo  | 10. 06. 2008 17:37

Myslíte servilního doc.Svobodu ?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné