Zastaralý rentgen se často rozbije i během vyšetření

Titulní obrázek

Přerušená operace nebo vyšetření, to jsou důsledky zastaralého rentgenu využívaného v Krajské nemocnici Liberec při tzv. skiaskopickém vyšetření. Přístroj patří ke standardům nemocnic, bohužel je v dezolátním stavu, což potvrdil primář radiologie Ladislav Endrych…

Krajská nemocnice Liberec řeší problémy s přístrojem na skiaskopické vyšetření

Přerušená operace nebo vyšetření, to jsou důsledky zastaralého rentgenu využívaného v Krajské nemocnici Liberec při tzv. skiaskopickém vyšetření.

Přístroj, kterým se provádí, patří ke standardům nemocnic. Umožňuje lékařům zobrazení lidského těla na monitoru v reálném čase a vyšetřují se jím především trávící trubice, žaludek či střeva. Přístroj na skiaskopii dostala Krajská nemocnice Liberec v roce 1997 darem od švýcarské vlády. Již tehdy to nebyl nový typ. Nyní, po jedenácti letech provozu, je přístroj v dezolátním stavu, což potvrdil primář radiologie Ladislav Endrych.

„Poruchovost tohoto přístroje je skutečně na denním pořádku,“ popsal aktuální situaci. „Není výjimkou, že musíme pro poruchu přerušit vyšetření a pacienta přeobjednat na jiný termín,“ doplnil primář radiologie.

Rentgenový přístroj, na jehož monitoru lékaři v reálném čase sledují orgány pacienta, se používá také pro menší operace. „Například při odstranění žlučových kamenů se operatér řídí právě podle obrazu na monitoru. Bohužel, i během operace jsme již zažili poruchu přístroje,“ doplnil Ladislav Endrych.

Generální ředitel Krajské nemocnice Liberec o této situaci ví a snaží se ji řešit. „Velké množství přístrojů již nemocnice průběžně obnovila. Pravdou je, že právě skiaskopie je zařízení asi aktuálně nejhorší. Dlouhou dobu byla nemocnice ztrátová, takže ani odpisové položky se nepoužívaly na nákup nového zařízení,“ vysvětlil Nečesaný.

Jak dále uvedl, všechno je otázka peněz. „Zmíněný přístroj stojí dvanáct milionů korun, které se snažíme zajistit mimo rozpočet nemocnice,“ doplnil.

Dále potvrdil zájem nemocnice požádat o pomoc Liberecký kraj. „Máme v úmyslu požádat našeho zřizovatele o pomoc při řešení tohoto problému,“ předeslal Luděk Nečesaný.

Nemocnice má reálnou možnost peníze na nový přístroj získat. Jak sdělil tiskový mluvčí Krajského úřadu Libereckého kraje Jiří Langer, kraj bude v brzké době přerozdělovat peníze z přebytku loňského roku. „Podle našeho odhadu rozdělí krajský úřad přibližně dvě stě milionů korun,“ upřesnil částku mluvčí. „Rada kraje by měla stanovit své priority zhruba během února,“ dodal.

Liberecký kraj je zřizovatelem a vlastníkem nemocnice. Z toho důvodu ovládá také její dozorčí radu, které předsedá krajský radní Jaroslav Krutský. Podle jeho názoru by zakoupení nového radiologického přístroje pro skiaskopické vyšetření mělo být mezi prioritami. „Krajská nemocnice Liberec zajišťuje lékařskou péči. To samo o sobě musí být prioritou. Samozřejmě se pokusím prosadit zakoupení nového přístroje z přebytku hospodaření minulého roku, ale jsem pouze jeden radní z devíti. V tuto chvíli nevím, jaké priority předloží moji kolegové,“ dodal Jaroslav Krutský, který má zdravotnictví Libereckého kraje na starosti.

Jan Široký, Regionální deník

Ohodnoťte tento článek!