Zástupce NKÚ poukazoval na chyby VZP, Musílková se hájí

Nevýhodné nákupy počítačů a budov, dodatečné opravy účetnictví a další nedostatky zjistili lidé z Nejvyššího kontrolního úřadu při kontrolách ve Všeobecné zdravotní pojišťovně. Poslancům ze sněmovní komise, která hospodaření pojišťovny prověřuje, to ve středu řekl Jiří Drábek z NKÚ…

PRAHA –

Kontroly se odehrávaly v letech 1993 až 2001, a většinou tedy spadaly do doby, kdy v čele pojišťovny ještě nestála Jiřina Musílková. V roce 1999, o které Drábek mimo jiné také hovořil, už ale VZP řídila.

Tehdy podle Drábka VZP nezvolila při nákupu počítačů tu nejvýhodnější nabídku, a zaplatila tak o zhruba deset milionů korun navíc. S odvoláním na více než tři roky starý článek v novinách uvedl, že ve společnosti Hewlett-Packard (HP), která zakázku dostala, pracuje Musílkové syn jako náměstek.

Musílková ale ČTK řekla, že to není pravda. Její syn tam podle ní nikdy nedělal náměstka a pro HP pracoval v zahraničí, navíc v pozici, kde nemohl v tomto ohledu nic ovlivnit. Se zdravotnictvím neměl nic společného. Ředitelka hájila i kritizovaný nákup. Firma, která dala levnější nabídku, podle ní neměla licenci od Microsoftu.

„My jsme velká firma, která si nemůže dovolit nakupovat výpočetní techniku bez licence,“ uvedla. Musílková středeční schůzi komise přihlíží mezi novináři, její výslech plánují poslanci až na některém z příštích zasedání.

Drábka z NKÚ pak kvůli citování novin kritizovali i někteří poslanci. Lucie Talmanová z ODS se ho dotázala, zda se jeho informace zakládají jen na „drbech“. „Samozřejmě jsme se zajímali, jestli to tak je, a musím říct, že to tak je,“ odvětil Drábek.

Další občanský demokrat Michal Doktor mu vyčetl, že hovoří o nedostatcích v investicích VZP, ty ale podle poslance tvoří jen zhruba 1,2 procenta stomiliardového obratu pojišťovny.

NKÚ by měl kontrolovat i podstatnější věci, vyplynulo z Doktorova vyjádření. Atmosféra místy víc než výslech svědka připomínala spíš politickou rozpravu ve sněmovně.

Policejní vyšetřovatel, který s komisí spolupracuje, pak všechny poslance požádal, aby svědkovi nekladli sugestivní otázky a nepletli si výslech s diskusí. „Takovýmto způsobem nevyšetříte ani krádež dámského jízdního kola,“ upozornil.

Předseda komise Jozef Kubinyi (ČSSD) ale věří, že komise do dubna k nějakým závěrům dospěje, a vyvrátí tak pochybnosti o smyslu podobných vyšetřování.

Někteří kritici označují komise za nepotřebné spolky, které nic neobjasní a jen stojí peníze. „Osobně bych byl velmi nerad, kdyby komise vyzněla doztracena,“ řekl dnes Kubinyi novinářům. Myslí si, že výsledkem práce poslanců by mohla být analýza fungování českého zdravotnictví.

Komise má do konce dubna objasnit, jak a proč vznikl dluh VZP a jaký na tom má podíl její vedení. Má rovněž zkontrolovat, jak efektivně VZP vynakládala peníze.

Dnes v podvečer má před poslanci vypovídat ministr zdravotnictví David Rath, který v listopadu uvalil na zadluženou VZP nucenou správu. Odpovědnost za deficit nese podle něj Musílková, o jejíž odchod usiluje. Ředitelka vinu za dluhy

pojišťovny odmítla. Již dříve řekla, že ministerská vyhláška proti plánu VZP stanovila vyšší úhrady, než mohla VZP platit.

Občanští demokraté Musílkovou hájí. Rath některé politiky ODS obviňuje z toho, že jsou napojeni na finance VZP. Politici ODS chtějí Ratha žalovat a podezírají ho, že korupčně se choval naopak on, když stál v čele České lékařské komory. Ministr už čelí několika trestním oznámením. Poslanci ODS chtějí, aby komise prověřila i okolnosti uvalení nucené správy na VZP. Bývalý ministr zdravotnictví Kubinyi ale dnes uvedl, že podle jeho názoru bylo uvalení nucené správy opodstatněné.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!