Zástupci hospiců projednají s premiérem hrazení péče o umírající

Zástupci hospiců budou v úterý jednat s premiérem Jiřím Paroubkem (ČSSD) o financování péče o vážně nemocné a umírající pacienty. Podle představitelů Asociace poskytovatelů hospicové a paliativní péče nelehkou situaci značně zkomplikovaly vyhlášky o úhradách péče, které vydalo ministerstvo zdravotnictví…

Praha –

Financování hospicové péče není ani po deseti letech podle předsedkyně asociace Marie Svatošové odpovídající. Zdravotní pojišťovny hradí péči o těžce nemocné a umírající stejně jako péči ošetřovatelskou. Přitom pacienti v poslední fázi života, kteří trpí vážnými chorobami, potřebují silné tišící léky, zvláštní přístup i stálou pomoc odborníků.

Podle letošních úhradových vyhlášek měli zdravotníci dostávat za stejnou péči jako loni v prvním čtvrtletí o tři procenta peněz víc, ve druhém to bude o pět procent víc. Za překročení stanovených limitů jim ale hrozí sankce. Odborníci upozorňují na to, že počet lidí, kteří se dostanou do poslední fáze života, nelze předem stanovit. Zatímco loni například ošetřovali dva takové pacienty, letos jejich pomoc může potřebovat třeba šest lidí. Peníze dostanou však jen na dva nemocné.

V Česku funguje deset hospiců, jedenáctý se buduje. Podle zahraničních zkušeností by na 100.000 obyvatel mělo připadat pět hospicových lůžek. V ČR by jich tedy mělo být 500, nyní je jich 280.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!