Zastupitelé hradeckého kraje dali 126 mil. Kč na chod nemocnic

Nemocnice Královéhradeckého kraje letos získají na své fungování z krajského rozpočtu příspěvek 126 milionů korun. Nejvyšší částku, téměř 58 milionů korun, obdrží nemocnice Náchod, pod kterou spadá i rychnovská nemocnice. Nejméně nemocnice ve Dvoře Králové nad Labem, která dostane 10,3 milionu korun.

Uvolnění peněz na svém jednání schválili krajští zastupitelé. Oproti loňskému roku je částka o zhruba 50 milionů korun nižší.

Podle hejtmanství je snížení příspěvku možné díky příznivější úhradové vyhlášce a úsporným opatřením, které nemocnice přijaly. „Počítáme s tím, že hospodaření nemocnic v letošním roce bude vyrovnané. Problém je ještě nemocnice Náchod, kde předpokládáme, že bychom tam během letošního roku věnovali dalších 50 milionů korun na oddlužení,“ řekl zastupitelům hejtman Lubomír Franc (ČSSD).

Dluhy krajských nemocnic z minulých let se pohybují kolem 270 milionů korun, podle předpokladu by na jejich úhradu mělo letos jít zhruba 90 milionů ze zisků nemocnic. „Předpokládáme, že v roce 2017 by mělo být hospodaření nemocnic vyrovnané a měly by být eliminované všechny dluhy,“ doplnil Franc.

Královéhradecký kraj má čtyři nemocnice s přibližně 1500 lůžky a zhruba 2000 zaměstnanci. Roční obrat zdravotnických zařízení je kolem dvou miliard korun.

Ohodnoťte tento článek!