Zastupitelé Kutné Hory schválili převod městské nemocnice na kraj

Titulní obrázek

Nemocnice se dostala do finančních problémů a v současnosti má neuhrazené faktury řádově za 30 milionů korun. Schválení úvěru na uhrazení dluhu zažehnalo vyhlášení insolvenčního řízení na nemocnici, řekl dnes na zastupitelstvu její jednatel Martin Suchánek…

Zastupitelé Kutné Hory v úterý schválili převod městské nemocnice na Středočeský kraj. Ukončili tak několikaměsíční diskusi o osudu zdravotnického zařízení, které se dostalo do kritické ekonomické a personální situace. Zastupitelé zároveň souhlasili s tím, že si město vezme úvěr 30 milionů korun na hrazení aktuálních dluhů nemocnice.

„Ze Středočeského kraje máme harmonogram postupu, s tím, že srpen byl nejzazší termín, kdy by zastupitelstvo mělo rozhodnout o tom, jestli kraji nemocnici daruje či nedaruje. Takže tento bod jsme splnili,“ řekl ČTK starosta Ivo Šalátek (ODS). Celý proces převodu by mohl být podle něj ukončen v říjnu či listopadu s tím, že by pod Středočeským krajem začala nemocnice fungovat od 1. ledna příštího roku.

Nemocnice se dostala do finančních problémů a v současnosti má neuhrazené faktury řádově za 30 milionů korun. Schválení úvěru na uhrazení dluhu zažehnalo vyhlášení insolvenčního řízení na nemocnici, řekl dnes na zastupitelstvu její jednatel Martin Suchánek.

Hejtman David Rath (ČSSD) dnes připomněl, že Středočeský kraj několikrát městu nabízel, že nemocnici převezme. Pokud se tak stane, řešil by nynější personální krizi v kutnohorském zařízení zřejmě s pomocí lékařů a sester z kolínské nemocnice.

Kvůli nejisté budoucnosti kutnohorské nemocnice vyhlásili její zaměstnanci v pondělí stávkovou pohotovost. Chtěli tak přimět zastupitele, aby urychleně rozhodli o osudu zdravotnického zařízení. „Zatím nevím, jak budeme na vzniklou situaci reagovat,“ řekla ČTK k dnešnímu rozhodnutí zastupitelstva mluvčí stávkového výboru Stanislava Müllerová. S kolegy o tom bude jednat ve středu.

Záměr převést nemocnici na kraj schválili kutnohorští zastupitelé už v březnu. Na květnovém jednání ale nakonec bezúplatný převod neschválili. Přijali pouze podmínky, za nichž jsou ochotni na transakci přistoupit. Je mezi nimi zejména zachování péče v akutních oborech interna, chirurgie, JIP a dalších souvisejících provozech. Rath už dříve řekl, že pokud město nemocnici na kraj převede, kraj v ní garantuje zachování základních oborů akutní péče. Na podobě smlouvy se ale oba partneři zatím nedohodli.

Kutnohorskou nemocnici do začátku března provozovala společnost Medistyl-Pharma, která měla také zájem o její koupi. Na začátku roku ale městu nabídl Středočeský kraj, že zdravotnické zařízení převezme. Medistyl-Pharma se kvůli tomu začala obávat o další podnikání v Kutné Hoře a nemocnici městu vrátila.

Středočeský kraj by chtěl převzít i nymburskou nemocnici. Město Nymburk ale zatím s převodem pod kraj nesouhlasí. Podle starosty Ladislava Kutíka činila nabídka kraje zhruba 87 milionů korun. „To jsme nemohli přijmout. Do toho zařízení jsme investovali mnohem více,“ řekl již dříve Kutík. Město sice nemocnici získalo právě za 87 milionů korun, ale z rozpočtu splácí například milionové dluhy, se kterými nemocnice koupilo. Asi 20 milionů chce Nymburk také investovat do nového stravovacího zařízení. O osudu nemocnice však bude vedení města ještě jednat.

ČTK

Zastupitelé Kutné Hory schválili převod městské nemocnice na kraj
Ohodnoťte tento článek!