Zastupitelé Moravskoslezského kraje zablokovali přeměnu nemocnic

Zastupitelstvo Moravskoslezského kraje neudělalo další krok k přeměně vlastních nemocnic na akciové společnosti. Opoziční zastupitelé ČSSD a KSČM odmítli jejich založení s tím, že materiál nebyl na jednání dostatečně připraven. Především vyjádřili obavy z nekvalitního obsazení managementů…

OSTRAVA – zdravotnických zařízení. Vedení kraje prosazuje změnu právní formy nemocnic z příspěvkových organizací na akciové společnosti kvůli neustále narůstajícím finančním ztrátám a vysokým dluhům.

„Pokud něco neuděláme, tak se budeme během roku, dvou nebo tří potácet ve stamiliónových dluzích nemocnic,“ varoval hejtman Evžen Tošenovský (ODS).

Zastupitelé měli ve čtvrtek zvolit nová představenstva a dozorčí rady, aby mohli zapsat nemocnice jako akciové společnosti do obchodního rejstříku. Hned při volbě těchto orgánů do třinecké nemocnice nezvedla ruku potřebná nadpoloviční většina politiků.

Sociální demokraté a komunisté odmítli do správních orgánů nemocnic dosadit své zástupce. Když se navíc hlasování o ustavení orgánů třinecké nemocnice zdrželi někteří členové vládnoucí koalice ze Sdružení nezávislých kandidátů (SNK), musel náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Jiří Carbol (KDU-ČSL) připravený materiál stáhnout.

„Materiál byl naprosto nepřipravený,“ prohlásil šéf klubu zastupitelů ČSSD Václav Wicher.

„Chceme kvalitní materiál. Nenechám se dohnat k tomu, že když není dořešena personální otázka, kdo a kam vlastně nemocnice povede, co to bude za odborníky, abychom ho museli odsouhlasit,“ dodala Hana Nováčková (ČSSD). Miskou na vahách byli nakonec členové SNK, kteří odmítli materiál podpořit.

„My zvolíme do představenstva zástupce nemocnice, kterého na konci června budeme muset vyměnit, protože v současné době probíhají konkursy na nové ředitele,“ upozornil Jan Mrázek (SNK).

Podle něj nelze přeměnu realizovat v krajském měřítku, ale musí o ní rozhodnout vláda. Přeměna nemocnic na akciové společnosti není definitivně zastavena. Podle náměstka hejtmana pro zdravotnictví se k ní vrátí na příštím jednání.

Právo

Ohodnoťte tento článek!