Zastupitelé Plzeňského kraje jednali o převodu nemocnice v Plané

Plzeňský kraj bude pokračovat v jednáních o převodu majetku bývalé Nemocnice Planá na svazek měst a obcí z okresu Tachov. Zahájí je ihned poté, kdy bude kraj moci s nemovitostmi, blokovanými exekucemi a zástavami, znovu nakládat…

PLZEŇ – Na své poslední schůzi to schválili zastupitelé.

Na svazek obcí Nemocnici Planá převedeme, včetně dluhů a pohledávek, aby zde obce mohly poskytovat zdravotní a sociální péči, uvedla mluvčí kraje Alena Šatrová.

První jednání kraje se svazkem obcí o podmínkách převodu majetku nemocnice se uskutečnilo letos 23. června, tedy měsíc poté, co byl na majetek nemocnice prohlášen konkurz.

Předseda svazku a starosta Plané Karel Vrzala navrhuje kraji uzavřít smlouvu o smlouvě budoucí, která by umožnila jednat s věřiteli nemocnice. Podle krajského radního Jaroslava Kadlece ale nyní svazku nepůjčí na majetek nemocnice žádná banka.

Kraj získal plánskou nemocnici, zatíženou zástavními právy a exekucemi, v lednu 2003. V té době už žádnou zdravotní péči neposkytovala. Úřad tam okamžitě zřídil další výjezdové místo záchranné služby a pronajal prostory pro ambulantní služby.

Na ochranu majetku podal kraj vylučovací žaloby z nařízených exekucí. Zastupitelé mají ještě rozhodnout o ústavní stížnosti.

V květnu jednali radní s ministrem financí, který písemně potvrdil, že problém dluhů nemocnice nelze vyřešit jednorázovým oddlužením ze státní kasy. Ze získaných státních prostředků na oddlužení nemocnic uvolnil kraj 38 milionů korun na dlužné mzdy.

Koncem června krajský úřad obcím sdělil, že si ponechá budovy dětského domova a záchranné služby. Zároveň požaduje, aby svazek převzal dluhy nemocnice minimálně v poměru k převáděným nemovitostem, jejichž účetní hodnota je zhruba 400 milionů korun.

Ve svazku je polovina z 52 obcí Tachovska, nepřipojily se například Stříbro a Bor. V objektu jsou nyní ordinace, které spravuje tachovská poliklinika, záchranka a dětský domov. Svazek chce provozovat chirurgii, internu, gynekologii a dětské

oddělení.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!