Zastupitelka zpochybnila praxi ředitele Nemocnice Na Františku

Zastupitelka Prahy 1 Jaroslava Janderová (ODS) na posledním jednání zastupitelů zpochybnila praxi nového ředitele Nemocnice Na Františku Libora Filipiho. Bývalý ředitel sedlčanské nemocnice podle ní za minulého režimu pracoval pro vojenskou kontrarozvědku. Filipi její obvinění odmítl.

Radnice za novým ředitelem stojí.

Podle Janderové bylo výběrové řízení na nástupce bývalého ředitele nemocnice Josefa Valenty formálně v pořádku. Přestože Filipi podle ní nebyl favoritem, hlasovalo pro něj šest z deseti členů výběrové komise. Až po skončení řízení ale zastupitelka podle svých slov zjistila, že Filipi od roku 1981 téměř dvě desítky let pracoval pro vojenskou kontrarozvědku Sboru národní bezpečnosti (SNB). V životopise podle ní tuto pracovní zkušenost označil za „praxi ve státní správě“.

„Vojenská kontrarozvědka byla k plnění svých úkolů oprávněna používat tajných spolupracovníků, zatýkat podezřelé a vést vyšetřování. Byla to represivní složka, která se podílela na procesech s nepohodlnými vojáky (…) Je toto ta významná morální a profesní zkušenost nezbytná pro funkci ředitele Nemocnice Na Františku?“ tázala se zastupitelů Janderová, která zpochybnila i Filipiho působení v nemocnici v Sedlčanech, kde prý zastával funkci ředitele v letech 2002 – 2010. „Podle výročních zpráv z let 2009 a 2010 je ale na pozici ředitele uvedeno zcela jiné jméno,“ dodala zastupitelka.

„Od roku 1981, po ukončení vysoké školy, jsem pracoval v administrativním aparátu tehdejšího federálního ministerstva národní obrany. Nikdy jsem nebyl příslušníkem SNB (…) Hluboce mě uráží některé nepravdivé výroky směrem k mé pracovní profesi,“ prohlásil Filipi. Zároveň odmítl, že by informace v jeho životopise týkající se sedlčanské nemocnice byly lživé.

Za novým ředitelem stojí i vedení Prahy 1. „Nově jmenovaný pan ředitel nastoupí dle usnesení 18. června. Informace o své osobě vyvrátil a my uvidíme, jak si v Nemocnici na Františku povede,“ sdělila ČTK mluvčí městské části Veronika Blažková.

Úkolem nového ředitele bude dovést nemocnici zpět k výdělečnosti. Jen loni zařízení vykázalo provozní ztráty ve výši 4,1 milionu korun, přičemž rozpočet zařízení činil necelých 20 milionů. Letos byl snížen na zhruba 16 milionů. Podmínkou městské části je, že se nijak nesníží stávající rozsah lékařské péče a nemocnice zůstane majetkem městské části.

Zastupitelka zpochybnila praxi ředitele Nemocnice Na Františku
Ohodnoťte tento článek!