Přejít na obsah

Zastupitelka zpochybnila praxi ředitele Nemocnice Na Františku

zpět
24.5.2012
nemocnice Na Františku,sanitka
zvětšitnemocnice Na Františku,sanitka Zdroj: Nemocnice Na Františku

nemocnice Na Františku,sanitka | Zdroj: Nemocnice Na Františku

 

Zastupitelka Prahy 1 Jaroslava Janderová (ODS) na posledním jednání zastupitelů zpochybnila praxi nového ředitele Nemocnice Na Františku Libora Filipiho. Bývalý ředitel sedlčanské nemocnice podle ní za minulého režimu pracoval pro vojenskou kontrarozvědku. Filipi její obvinění odmítl.

Radnice za novým ředitelem stojí.

Podle Janderové bylo výběrové řízení na nástupce bývalého ředitele nemocnice Josefa Valenty formálně v pořádku. Přestože Filipi podle ní nebyl favoritem, hlasovalo pro něj šest z deseti členů výběrové komise. Až po skončení řízení ale zastupitelka podle svých slov zjistila, že Filipi od roku 1981 téměř dvě desítky let pracoval pro vojenskou kontrarozvědku Sboru národní bezpečnosti (SNB). V životopise podle ní tuto pracovní zkušenost označil za „praxi ve státní správě“.

„Vojenská kontrarozvědka byla k plnění svých úkolů oprávněna používat tajných spolupracovníků, zatýkat podezřelé a vést vyšetřování. Byla to represivní složka, která se podílela na procesech s nepohodlnými vojáky (…) Je toto ta významná morální a profesní zkušenost nezbytná pro funkci ředitele Nemocnice Na Františku?“ tázala se zastupitelů Janderová, která zpochybnila i Filipiho působení v nemocnici v Sedlčanech, kde prý zastával funkci ředitele v letech 2002 - 2010. „Podle výročních zpráv z let 2009 a 2010 je ale na pozici ředitele uvedeno zcela jiné jméno,“ dodala zastupitelka.

„Od roku 1981, po ukončení vysoké školy, jsem pracoval v administrativním aparátu tehdejšího federálního ministerstva národní obrany. Nikdy jsem nebyl příslušníkem SNB (…) Hluboce mě uráží některé nepravdivé výroky směrem k mé pracovní profesi,“ prohlásil Filipi. Zároveň odmítl, že by informace v jeho životopise týkající se sedlčanské nemocnice byly lživé.

Za novým ředitelem stojí i vedení Prahy 1. „Nově jmenovaný pan ředitel nastoupí dle usnesení 18. června. Informace o své osobě vyvrátil a my uvidíme, jak si v Nemocnici na Františku povede,“ sdělila ČTK mluvčí městské části Veronika Blažková.

Úkolem nového ředitele bude dovést nemocnici zpět k výdělečnosti. Jen loni zařízení vykázalo provozní ztráty ve výši 4,1 milionu korun, přičemž rozpočet zařízení činil necelých 20 milionů. Letos byl snížen na zhruba 16 milionů. Podmínkou městské části je, že se nijak nesníží stávající rozsah lékařské péče a nemocnice zůstane majetkem městské části.


Komentovat článek: Zastupitelka zpochybnila praxi ředitele…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Zastupitelka zpochybnila praxi ředitele…

Komentáře

dalších 7 komentářů
Karel Ale, ale, soudruhu Filipi, tak brzo ráno u počítače?  | 27. 06. 2012 02:20

Souduhu Filipi, nesnažte se nás tady vmanipulovat do nějakého stockholmského syndromu, ta dělící čára byla poměrně zřetelná a je dodnes - je velký rozdíl mezi tím, kdo režimu horlivě sloužil v řadách Státní bezpečnosti a tím, kdo pod hrozbou mnohaletého vězení narukoval do základní vojenské služby. A pracovat vám nikdo nebrání, můžete dělat tisíce profesí v soukromé sféře, od svářeče až po generálního ředitele, tak tu demagogicky nemachrujte sociální podporou. Nevidím ale žádný důvod, proč byste měl mít možnost pracovat ve veřejné sféře, tam jste si už své jako estébák odsloužil, tak to teď laskavě nechte na jiných, už prostě nevládne KSČ ani nehrozí výjezd tanků ze slánské divize na Prahu.

Rejpal Naskýtají se otázky  | 26. 06. 2012 06:57

Ke kádrové politice :Tak teď nevím - naši otcové sloužili na vojně a složili vojenskou přísahu - m.j. že za obranu socialismu a naší socialistické vlasti položí i svůj život! Měli by být vyloučeni z naší nové společnosti ? Měli by si před nimi děti odplivovat? neměly by se s nimi matky rozvést? Neměli by být souzeni jako vlastizrádci, když přísahu porušili ?

Pacouš Jsme jako oni?  | 26. 06. 2012 06:51

Nevím čím byl a co dělal a jak to dělal. Pokud se dopustil trestného činu, proč nebyl obžalován a souzen? Vím, že vyhrál konkurz dle platných zákonů. Jak je vidět, bez kádrování to nešlo za bolševika, ani dnes. Vadilo by mně, je-li "politicky nespolehlivý", kdyby pracoval v justici či u bezpečnostních složek, ale proč ne jako ředitel nemocnice? Nebo by měli být "neprokádrovaní" na sociální podpoře až do důchodu?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné