Přejít na obsah

Žatec hledá zájemce o zadluženou městskou nemocnici

zpět
26.11.2009
podpis, smlouva, dohoda
zvětšitpodpis, smlouva, dohodaZdroj: www.pflegenzuhause.com

podpis, smlouva, dohoda | Zdroj: www.pflegenzuhause.com

 

Žatečtí zastupitelé uvažují podle starosty Ericha Knoblaucha o možnosti pronajmout či prodat zadluženou městskou nemocnici. Zdravotnické zařízení provozuje obecně prospěšná společnost.

Je třeba změnit právní formu, která by umožnila vstup dalšího subjektu do společnosti s cílem personálního a finančního zajištění nemocnice, řekl ČTK starosta.

Město nebude mít podle něj v příštím roce i vzhledem ke globální krizi peníze na další financování nemocnice. „Je proto třeba přilákat investora, jemuž nemocnici pronajmeme, případně prodáme. Dvacetitisícové město nemůže nadále suplovat stát, žatecká nemocnice jako jediná v regionu s 80.000 obyvateli poskytuje komplexní péči,“ uvedl.

Nemocnice nebyla od převzetí městem v roce 1997 nikdy oddlužena, její kumulovaná ztráta je odhadována na 40 milionů korun. Problémy však dělá městu zejména provozní ztráta, každý měsíc nemocnice prodělává zhruba milion korun.

Zastupitelé rozhodli loni a začátkem letošní roku o poskytnutí dotace v celkové výši 23 milionů korun na proplacení faktur po splatnosti. Tento měsíc vyčlenili ke stejnému účelu dalších pět milionů korun, už však jako půjčku splatnou do 30. září 2010.

Je proto třeba přilákat investora, jemuž nemocnici pronajmeme, případně prodáme

Nyní je nemocnice podle starosty materiálně i personálně plně vybavena a zabezpečena, město do stavebních úprav a nákupu přístrojů postupně investovalo 260 milionů korun.

„Nepodařilo se však vyjednat se zdravotními pojišťovnami takové úhradové podmínky, aby se nemocnici podařilo ve výhledu tří až pěti let stabilizovat a provozovat bez ztrát. Problémem je právě systém úhrad ve zdravotnictví,“ doplnil.

Nemocnice se kromě finančních problémů potýkala i s nedostatkem lékařů, dočasně musela loni uzavřít gynekologii s porodnicí. Oddělení se podařilo znovu uvést do provozu. Ohroženo bylo kvůli nízkému počtu lékařů i dětské oddělení, i v tomto případě se nakonec kvalifikovaný personál našel. Přineslo to však výrazné navýšení platů, což finanční krizi nemocnice nadále prohlubuje.

Zdravotnické zařízení provozuje obecně prospěšná společnost Nemocnice Žatec. Kromě gynekologie s porodnicí a dětského oddělení má nemocnice ještě dvě lůžková oddělení, chirurgii a internu.


Klíčová slova

Autoři

ČTK

Související články

18.11. Nemocnici Žatec čekají změny Nemocnici Žatec čekají změny
2 příspěvků
12.11. Na funkci ředitele nemocnice v Žatci má přijít zkušený manažer Na funkci ředitele nemocnice v Žatci má přijít zkušený manažer
1 příspěvků
22.10. V nemocnici se čeká ostrý řez V nemocnici se čeká ostrý řez
4 příspěvků
12.10. Město musí znovu řešit nemocnici Město musí znovu řešit nemocnici
0 příspěvků

Komentovat článek: Žatec hledá zájemce o zadluženou městskou…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Žatec hledá zájemce o zadluženou městskou…

Komentáře

další 2 komentáře
Dr.Bolíto velke sousto  | 28. 11. 2009 08:48

I takovej pidišpitálek je velke sousto pro žatecké chytráčky a podnikatele, kteri jsou socasti lokalni kocourkovske a samozrejme velice demokraticke politiky a mysli si ze dokazi kočírovat všechno. Lidi chtěj mit do nemocnice blizko, tak musi byt i v žatci, jaka je celkova kvalita - nezájem. Management nemocnice, novy odbornik, tak toho chci videt a jestli oddluzi a dokaze chytre konsolidovat v redukovanem provozu tak pak smeknu, ale myslim ze dojde na prirozene reseni a to je prohloubeni dluhu a redukce provozu a mnoho a mnoholety postupny zanik. ale mě napadá řešení, nemocnici zavřít a prodat budovy vietnamcum

reader Zpočátku "vyhnijí" malá ZZ  | 27. 11. 2009 16:21

Ukázka -zatím v malém , když se investuje jen do budov a přístrojů. Investice jsou, ale očekávaný efekt není.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné