Přejít na obsah

Žatecká nemocnice chce mít za výkony stejné platby jako jinde

zpět
12.10.2010
peníze, euro
zvětšitpeníze, euroZdroj: kunst-fuer-alle.de

peníze, euro | Zdroj: kunst-fuer-alle.de

 

Operaci provádějí dva stejně kvalifikovaní a zkušení lékaři. Používají totožné přístroje, péče je shodná. Přesto v jedné nemocnici dostanou od pojišťovny za zákrok dvacet tisíc a v jiné čtyřicet. Menší částka putuje například do Žatce, větší do velké nemocnice, která má více možností "tlačit" na pojišťovny a ministerstvo.

Problém různých sazeb za stejné zákroky trápí menší nemocnice, včetně žatecké. „Moc by nám pomohlo, kdyby se sazby srovnaly. Dejte nám stejnou šanci jako jiným, větším nemocnicím. Práci odvádíme stejně kvalitní, tak proč za ni máme dostávat méně zaplaceno?“ ptá se Čestmír Novák, ředitel žatecké nemocnice.

Asi by se to nelíbilo nikomu. Automechanikovi ani vysokoškolskému profesorovi. Odvádět stejnou práci jako kolega, mít stejné vzdělání a brát o polovinu méně. Ve zdravotnictví je to ale léta běžná věc, která hodně škodí malým nemocnicím. Velká zařízení, fakultní nemocnice nebo krajské mají nastavené vyšší sazby už z minulosti. Přibližování sazeb je sice slíbeno, trvá už ale dlouho a není navíc vůbec jisté, zda bude pokračovat. „Máme strach, že se přibližování sazeb zasekne. Nechceme nic jiného, než abychom se dostali na celostátní průměr,“ říká předseda správní rady Nemocnice Žatec Petr Šmíd.

Situace je teď taková, že pokud Žatec dostane za výkony například sedm milionů měsíčně, velká nemocnice může za stejné diagnózy a stejnou práci získat milionů i čtrnáct. Rozdíl je propastný. „Pokud se naše platby podaří navýšit, a slíbené to je, příští rok by se měl základ opět zvedat, nepotřebovali bychom žádné dotace od města. Pokud by nám přidali jen dvacet procent, bylo by to například ze sedmi milionů navíc 1,4 milionu měsíčně, což by nám obrovsky pomohlo,“ říká Šmíd. Nemocnici v Žatci by tato částka umožnila stabilizovat hospodaření. V poslední době se už sice zdá, že ztráty v nemocnici nebudou tak vysoké jako před několika málo lety, mluví se dokonce o nule, přesto je ale její financování hodně napjaté. Za poslední roky tam město muselo poslat 38 miliónů na dotace na provoz.

Žatec a další malé nemocnice se ale bojí tlaku větších zdravotnických center, kterému by stát mohl ustoupit. Navíc v resortu zdravotnictví chybí dlouhodobě finance, na příští rok se mluví o nutnosti dalších úspor v řádech miliard. „Od ministerstva je sbližování sazeb slíbené, máme signály, že tomu tak bude. Velké nemocnice ale samozřejmě mohou daleko více lobbovat, budou tlačit na oddalování sblížení plateb,“ ví Šmíd, přesto ale prý věří, že ministerstvo svému slibu dostojí a rozdíly mezi nemocnicemi se budou postupně smazávat, menší by měly dostat více.

Jestli ale opravdu peníze přijdou, zatím nikdo závazně říci nechce. Pojišťovny jsou zdrženlivé. „Otázka úhrad na příští rok je zatím předčasná. Ceny budou teprve dohodnuty či stanoveny úhradovou vyhláškou ministerstva zdravotnictví,“ sdělil na dotaz Deníku Petr Veselský, krajský šéf Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Politici deklarují, že se problémem budou zabývat. Jejich hlas ale příliš přesvědčivě nezní. Naposledy v Žatci slíbila pomoc komunistická poslankyně Gabriela Hubáčková. „Ve zdravotnickém výboru se o tomto problému budeme určitě bavit, podíváme se na to,“ slíbila při návštěvě nemocnice. „Nikdo se nemusí bát, že bychom chtěli více peněz do zdravotnického systému. Žádné peníze navíc. Jen větším trochu ukrojit a menším přidat, za stejnou práci. Je to hodně nespravedlivé. Moc prosíme, dejte stejnou příležitost jako velkým,“ dodává Petr Šmíd.


Klíčová slova

Autoři

Hynek Dlouhý, Regionální deník

Související články

19.2. Problém s VZP mají i ostatní kraje Problém s VZP mají i ostatní kraje
9 příspěvků
19.2. Plomba za 400? Ne! Plomba za 400? Ne!
25 příspěvků
18.2. Implantace kardiostimulátorů u nemocných jsou v ohrožení Implantace kardiostimulátorů u nemocných jsou v ohrožení
0 příspěvků
17.2. Nemocnicím chybí peníze, lidi pošlou do Prahy Nemocnicím chybí peníze, lidi pošlou do Prahy
2 příspěvků

Komentovat článek: Žatecká nemocnice chce mít za výkony stejné…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Žatecká nemocnice chce mít za výkony stejné…

Komentáře

další 2 komentáře
troublemaker hrušky a jablka  | 14. 10. 2010 08:03

nepleťte dohromady investice a platby za zdravotním výkony. Žatecká nemocncie dostala od města takové dotace o jakých si jinde mohou nechat jen snít a ty nemocnice prožrala ve mzdách, které nejsou adekvátní velikosti této nemocnice. já bych si tam spoustu věcí nenechal udělat ani zadarmo. Výkony nesjou jenom o dvou atestovaných lékařích, ale o celé komplexnosti péči. Jakmile se jim vyskytnou komplikace, tak to posílájí výše a to je ten důvod proč ty větší nemocnice mají vyšší platby. Panu řediteli nic nebrání v tom, aby v souladu s úhradovou vyhláškou si nasmlouval, takový systém úhrady, který by mmu navýšil nebo také snížil úhrady ( např. DRG). ono je snažší křičet, než se seriozně zamyslet a snížit náklady na mzdy lékařů na které si nevydělám, než je přeplácet a chtít potom, aby mi to někdo zplatil. Viz jejich slavné CT. Mají 1 rentgenologa , nemají neurologa a přesto chtějí platby jako velké nemocnice, která jim bude dělat hodnocení. Jak úsměvné a to je taky jeden z důvodů, proč jsme na tom tak špatně z hlediska hospodaření. Toto je ukázka plýtvaní prostředky daňových poplatnítků.

Karel Vacek VÝBORNĚ. Jenom nebuďte měkký..  | 12. 10. 2010 18:13

Přesně tak. Šnajdr s Horákem dali v roce 2007 pět miliard navíc fakultním nemocnicím, aby přes ně mohli tunelovat prachy (předražené přístroje, různé outsourcingy, miliardy do betonu, a tak). Akorát je divný, že menší špitály držely pysk a nechaly si to líbit. Na každou lumpárnu ale musejí být dva - jeden, který ji zkouší (Šnajdr, Horák a další), druhý, který si to nechá líbit. Že jsou dneska krajské špitály a hlavně ty menší, městské a tak, v pr.eli, můžou si za to sami. Odvahou lokaje. Je super, že se první ozývá a nenechá si nakálet na kebuli, jako ostatní. Držím palce a do kopru s Horákem a Šnajdrem!

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné