Žatecký lékař vyhrál s VZP spor o výpověď smlouvy

Žatecký plicní lékař Masroor Ali vyhrál soudní spor s VZP. Soud určil, že výpověď smlouvy, kterou lounská pobočka VZP udělila lékaři po vzájemných neshodách v roce 2003, je neplatná. Smlouva tak nadále platí a VZP musí lékaři doplatit úhrady za poskytnutou zdravotní péči ve výši 1,2 milionu korun…

Žatec – Žatecký plicní lékař Masroor Ali vyhrál soudní spor se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP). Soud určil, že výpověď smlouvy, kterou lounská pobočka VZP udělila lékaři po vzájemných neshodách v roce 2003, je neplatná. Smlouva tak nadále platí a VZP musí lékaři doplatit úhrady za poskytnutou zdravotní péči.

Lékař léčil i po výpovědi smlouvy, datované ke konci února loňského roku. VZP mu však od března přestala platit měsíční úhrady. Celkem chybělo 13 měsíčních splátek v souhrnné hodnotě 1,2 milionu korun. Šedesát procent dlužné částky už VZP lékaři vrátila, na zbytek ještě čeká. Soud rozhodl, že výpověď ze strany VZP je neplatná a smlouva tudíž stále platí. Pojišťovna se sice odvolala, ale odvolací soud tento výrok potvrdil. Další odvolání už není možné.

„Po vypovězení smlouvy jsem se ocitl v existenčních problémech. VZP přestala platit, neměl jsem téměř žádné jiné příjmy na lékařskou činnost. Neměl jsem na plat svůj ani tří zdravotních sester, jež zaměstnávám. Situaci jsem musel řešit úvěrem z banky,“ popsal včera našemu deníku Masroor Ali.

Náklady na provoz plicní ordinace, jediné v Žatci, se pohybují v průměru kolem 55 tisíc korun měsíčně, upřesnil na náš dotaz. Jde o peníze na zdravotnický materiál, energii, platy sester. Lékař se stará asi o 20 tisíc pacientů ze spádové oblasti, z toho 14 tisíc jich je klienty VZP. Musel si také od banky půjčit 900 tisíc korun, aby měl prostředky na zdravotnickou činnost.

Zdravotní pojišťovna respektuje rozhodnutí soudu a závazky vůči lékaři naplní.

„Mají-li dvě strany na věc protichůdný názor, musí rozhodnout soud. To je princip demokratické společnosti. VZP proto uznává pravomocné rozhodnutí soudu,“

uvedl včera Jiří Suttner, mluvčí VZP ČR. Jiné podrobnosti, například finanční závazky vůči lékaři, nechtěl komentovat s tím, že jsou předmětem neveřejné obchodní smlouvy.

Spor mezi VZP a lékařem se táhne od roku 2002, kdy si lékař v médiích stěžoval, že platby od pojišťovny se neustále zpožďují. Neváhal dělat i radikální gesta – jednoho pacienta po prohlédnutí poslal sanitkou do pobočky VZP v Lounech se vzkazem, ať dokončí ošetření tam, když neposlali lékaři platbu. VZP mu vypověděla smlouvu a pak formou inzerce v novinách nabádala své klienty, ať chodí k jiným lékařům.

LIBOR ŽELINSKÝ, Ústecký kraj, 23.7.2004

Ohodnoťte tento článek!