Přejít na obsah

Zatímco jiné nemocnice lůžka ruší, v České Lípě přibude 13 nových

zpět
13.11.2015
senior, nemocnice, ldn
zvětšitsenior, nemocnice, ldnZdroj: Shutterstock

senior, nemocnice, ldn | Zdroj: Shutterstock

 

Zatímco jiné nemocnice v Libereckém kraji lůžka ruší, v České Lípě přibudou nová. Od Nového roku bude mít tamní nemocnice s poliklinikou dalších 13 sociálních lůžek určených pro pacienty, kteří už nepotřebují akutní nebo následnou lékařskou péči, nemohou se ale vrátit domů a zatím se pro ně nepodařilo najít místo v některém z ústavů sociální péče.

Nemocnice tak bude mít přes 470 lůžek, z toho 117 následné péče a 18 sociálních, řekl novinářům ředitel pro zdravotní obory Vladimír Trenčiansky.

Českolipská nemocnice je druhou největší nemocnicí v kraji, slouží pro spádovou oblast se 110.000 obyvateli, jiná nemocnice na Českolipsku není. Zařízení zaměstnává zhruba 880 lidí. Ročně je tam hospitalizováno kolem 19.000 pacientů, dalších 277.000 jich projde ambulancemi. Sociální lůžka by měla podle Trenčianského pomoci zkrátit dobu hospitalizace na lůžkách následné péče, která v některých případech přesahuje i rok. Optimálně by se měla v průměru pohybovat kolem 90 až 100 dnů. „Máme tu ale rekordmana, který je v nemocnici zhruba 7,5 roku, zatím se ho nepodařilo umístit jinam,“ dodal ředitel.

Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa je akciovou společností kraje s obratem kolem 680 milionů korun. Loňské hospodaření skončilo ziskem 13,2 milionu korun, letošní výsledek bude podle generálního ředitele Jaroslava Kratochvíla podobný. Druhé největší zdravotnické zařízení v kraji bylo léta zanedbáváno, v posledních letech se však do jeho modernizace a oprav investovaly desítky milionů korun. Jen loni si modernizace budov vyžádala 150 milionů, největším projektem bylo zateplení a výměna oken. Letošní investice přesáhnou 70 milionů korun.

Ještě letos čeká nemocnici modernizace výtahů, po Novém roce se úprav dočká dětské oddělení. Na počátku příštího roku se budou také rekonstruovat rozvody chlazení a vody. Tím ale investice zdaleka nekončí. Klíčovým projektem bude vybudování nového zdroje tepla, který by měl nemocnici zásobovat už od 1. července příštího roku. „Projekt zahrnuje kompletní topení, dodávky elektřiny, osvětlení nemocnice, regulaci tepla a celý kontrolní systém,“ řekl Kratochvíl. Nemocnice připravuje také modernizaci operačních sálů, která si vyžádá 100 až 120 milionů korun, nebo hemodialyzačního střediska.


Komentovat článek: Zatímco jiné nemocnice lůžka ruší, v České Lípě…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné