Závazky nemocnic po splatnosti stouply za 12 měsíců o 43 procent

dokumenty, dokumentace, stetoskop

Závazky nemocnic po splatnosti letos v pololetí oproti stejnému období loňska stouply o 43 procent ze 3,6 na 5,2 miliardy korun. Uvedli to statistici na svém webu. Nejvíc stouply u fakultních nemocnic, z 861 milionů na 2,1 miliardy, u krajských nemocnic pak ze dvou miliard na 2,4 miliardy korun.

Podle ministerstva zdravotnictví k tomu přispělo zákonné zkrácení lhůt pro úhradu faktur, a to, že nemocnice nedostaly část očekávaných příjmů kvůli omezující úhradové vyhlášce. Fakultní nemocnice z omezených příjmů také vyplácely zvýšené platy, které pro zdravotníky vybojovaly odbory.

Celkové náklady nemocnic letos v půli roku byly podle statistiků 64,8 miliardy korun, výnosy 63,4 miliardy korun, nemocnice skončily celkově se ztrátou 1,5 miliardy korun. Ztrátu mělo 93 nemocnic, z nich 45 procent mělo záporný hospodářský výsledek do minus deseti milionů, u šesti překročila ztráta 50 milionů korun. Kladný hospodářský výsledek mělo 72 nemocnic, uvedli statistici.

S hospodářským výsledkem minus 443 miliony skončilo v pololetí hospodaření 19 nemocnic řízených ministerstvem zdravotnictví, 23 příspěvkových organizací krajů s výsledkem minus 270 milionů, dalších 43 krajských a městských obchodních společností s minus 829 miliony, dohromady tedy propad v krajích překročil miliardu korun.

Zdravotnictví spotřebuje za rok 290 miliard korun, zdravotní pojišťovny uhradí 220 miliard. Aktuálně chybí systému asi deset miliard korun, o něž přišel s růstem DPH a omezením v úhradové vyhlášce. Vnitřní zadlužení systému se odhaduje až 70 miliard, v tom jsou ale i zanedbané investice.

Nemocnice se snažily vyjít i s omezenými příjmy. Celkové náklady podle statistiků zvýšily meziročně jen nepatrně, o 0,3 procenta, celkové výnosy ale klesly o 2,4 procenta, z toho příjmy od zdravotních pojišťoven až o 3,7 procenta. Nejvíc stouply nemocnicím náklady na léky, o šest procent, a energie, o 5,5 procenta. Výdaje na platy klesly o 0,3 na 45,6 procenta.

1)
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).
Ohodnoťte tento článek!