Zavedení příplatků na špičkové lékaře se zřejmě zpozdí

lékař, chirurg, chirurgové

Průlomová změna, díky níž měli mít pacienti už od dubna možnost připlatit si za špičkové lékaře, se pravděpodobně zpozdí. Pro zavedení tohoto nadstandardu podle právníků ministerstva zdravotnictví nestačí nestačí vydat vyhlášku, ale bude třeba novelizovat zákon.

Uvedly to páteční Hospodářské noviny (HN).

„Právníci ministerstva jsou přesvědčeni, že k tomu nestačí vydat pokyn, že se to musí dostat do zákona. Zatím se o tom dohadujeme,“ řekl HN náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek. Jasno podle něj má být na konci března. „Pokud by měla být změna zakotvena v zákoně, bylo by to formou velké novely, kterou chystáme s platností od ledna 2014,“ dodal Nosek.

Žádná z největších nemocnic, kde je přednostů, primářů a elitních doktorů nejvíce, proto s druhou fází nadstandardů podle zjištění HN zatím nepočítá. „Možnost připlácení na lékaře v současné době nepřipravujeme řekl deníku například Anna Mrázová, mluvčí brněnské fakultní nemocnice, kde se přitom management na novinku původně pečlivě chystal. V nemocnici kvůli tomu vznikl už v lednu podrobný ceník.

Před tím, aby si pacienti začali začali připlácet za ošetření například primářem či přednostou jen na základě ministerské vyhlášky, nevarují ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) jen jeho úředníci. Ve své analýze mu cestu skrze zákon doporučil také právník Platformy zdravotních pojištěnců Ondřej Dostál.

„Bylo by to v konfliktu s ústavou. Dnes na tuto službu mají lidé nárok v rámci hrazené péče a nově by si ji měli začít platit. To musí mít oporu v zákoně,“ řekl HN Dostál a dodal, že jinak si budou moci pacienti stěžovat. „Když se někdo nedostane k primáři jen proto, že si nepřiplatí, bude to moci napadnout a zdravotní pojišťovna nemocnici udělí pokutu,“ tvrdí.

Heger nastartoval reformu novelou zákona o veřejném zdravotním pojištění, kterou zrušil zákaz nadstandardů. Dalšími kroky pak byly změny v poplatcích a stanovení prvních 18 nadstandardů.

Ohodnoťte tento článek!