Přejít na obsah

Zavinili smrt ženy lékaři KNTB? Znalci se přou

zpět
5.5.2011
soud, spravedlnost, zákony
zvětšitsoud, spravedlnost, zákonyZdroj: www.enjoyfrance.com

soud, spravedlnost, zákony | Zdroj: www.enjoyfrance.com

 

Pochybili lékaři zlínské krajské nemocnice, či ne? Tuto otázku se včera po čtyřech měsících opět snažil rozlousknout zlínský okresní soud. Ten se totiž již několik měsíců zabývá složitou kauzou, při níž se řeší smrt jedné z nemocničních pacientek, mladé maminky.

Podle obžaloby vinu za její smrt nese čtveřice lékařů krajské nemocnice. Včera před soud předstoupilo hned několik renomovaných znalců, včetně známého profesora Pavla Pafka. Ale i oni se ve svých závěrech značně lišili. Zatímco jedni tvrdí, že chybu neudělal nikdo, druzí zase tvrdí, že pochybení je na straně chirurgického oddělení.

Dvaatřicetiletou ženu, matku tehdy osmitýdenního miminka a dvouapůlletého dítěte, přivezla sanitka 10.května 2009 do nemocnice kvůli silné bolesti břicha. Podle záchranářů nemohla bolestí ani chodit a špatně se jí dýchalo. Žena přitom byla den předtím v nemocnici s těmi samými obtížemi. Poté, co jí lékaři dali utišující léky, ji poslali domů.

S bolestmi břicha na neurologii

Na chirurgii ji 10. května přijímala pětatřicetiletá lékařka Klára Konečná. Ta nakonec měla ženu odeslat na interní kliniku, protože podle ní vyšetření neukázalo na náhlou příhodu břišní, a přemýšlela tedy, zda nejde o infarkt.

Ale ani internista, třiatřicetiletý Michal Varga, neobjevil žádné problémy a poslal ji k neuroložce Kateřině Lipové. Ta zase pracovala s diagnózou blokace páteře. Lékařka ženě nakonec dala obstřiky a poslala ji domů. Mladá matka dva dny nato upadla do bezvědomí. A přes veškerou snahu záchranářů nakonec po převozu do nemocnice zemřela. A to na prasklý žaludeční vřed.

Všichni lékaři svou vinu popírají. Tvrdí, že udělali maximum, co mohli. Žena prý neměla typické příznaky, které by nasvědčovaly tomu, že má prasklý vřed.

Podle státního zástupce Jana Zubka ale stačilo už například jen nařídit rentgen břicha, aby se problémy ženy odhalily. Rovněž poukazuje na to, že ani jeden z lékařů nevěnoval pozornost laboratorním výsledkům ukazujícím zvýšenou zánětlivou aktivitu s mírnou progresí. Nevyžádali si ani kontrolní chirurgické vyšetření, až žena nakonec nesmyslně skončila na neurologii.

Znalci, kteří včera hovořili před soudem, ale nebyli jednotného názoru.

„Každý chirurg ví, že bolest břicha je provázena problémem s dýcháním. Proto taky měla problém si lehnout. Jsem přesvědčen, že kdyby lékařka chirurgie vyjádřila pochybnost, například o chirurgické kontrole břicha při přetrvávajících potížích, nemuseli jsme tu vůbec sedět,“ konstatoval lékař olomoucké fakultní nemocnice Zdeněk Zlámal.

Znalec Petr Svoboda byl zase toho názoru, že ženino onemocnění bylo nerozpoznatelné. „Tep i tlak byly normální, testy nevykazovaly žádné výrazné změny. Nebylo co opravovat či léčit. Proto taky nebyl důvod dělat ani rentgen břicha. Chyba byla, že ji nehospitalizovali,“ podotkl lékař.

Etické pochybení?

Obdobného názoru byl i doktor Pavel Pafko, přednosta III. chirurgické kliniky Fakultní nemocnice v Praze-Motole, který operoval i bývalého prezidenta Václava Havla.

„Podle mého, kdyby lékařka chirurgie měla to podezření na náhlou příhodu břišní a nic by neudělala, tak by pochybila. Ale ona to podezření neměla. Dle mě lékařka pacientku vyšetřila pečlivě. Spíše bych ale viděl etické pochybení v neuroložce, která ženu poslala domů i přesto, že nebyla bolestí schopná vlézt do auta,“ oponoval zase Pafko. Soudní líčení pokračovalo do pozdního odpoledne. Nakonec bylo opět odročené


Klíčová slova

Autoři

Šárka Šarmanová, Regionální deník

Komentovat článek: Zavinili smrt ženy lékaři KNTB? Znalci se přou

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Zavinili smrt ženy lékaři KNTB? Znalci se přou

Komentáře

dalších 21 komentářů
člověk léčený N  | 8. 05. 2011 11:43

Při svém putování za léčbou břicha v ČR, jste i nucen nechtě vyslechnout otřesný názor slovutného odborníka, přes stěnu, na hormonální antikoncepci užívanou po hrstích od útlého mládí do vysokého věku . Tak proč dělá ještě profesora ? A nepracuje v alternativní medicíně ?

leo břicho  | 7. 05. 2011 20:19

odkaz na publikaci lékařská první pomoc beru jen jako cíl trošičku protivníka pošlapat, ponížit-) je to stejný argument jako když kolega,kterému dochází argumenty použije větu"to se přece zkouší u státních zkoušek"

leo břišní kýla  | 7. 05. 2011 20:16

určitě to bylo nešťastné, ale spíše jsem měl na mysli to, že jde o jednotlivý případ. opět na lehké odlehčení- v občanském joudovi byla reportáž, že jedná mladá žena, vlivem tělesného handicapu nemohla provést platbu, a byl ji zablokován účet, a reportérka plísnila uředníka, že má projevit trošku lidskosti stejně tak by jej plísnila, kdyby si někdo ztěžoval na to, že uředník projevil někomu větší lidskost a mu menší, a nakonec by jej vedoucí vyhodila, že porušil předpisy, kde lidskost nemá co dělat. tedy poud se budeme bavit obecně o něčem co platí , tak vždy někdo vytáhne jednotlivý případ, který se tomu vymyká, kde daný člověk doplácí na systém. a tomu musí každý lékař odolat, jinak by nemohl léčit

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné