Zdanění příjmů do 5000 Kč měsíčně

Titulní obrázek

„Pracuji na pozici vrchní sestry. Na dohodu o pracovní činnosti při výkonu své práce vykonávám funkci vedoucího odborného výcviku pro rekvalifikanty – pečovatele, kteří v našem zařízení absolvují praxi. Plat činní od 1000 Kč do 5000 Kč měsíčně. Jednou mi účetní proplatila dva měsíce dohromady (asi 6000 Kč). Zajímalo by mne, jak se mi to promítne do zúčtování daní?“ ptá se čtenářka Zdraví.Euro.cz v daňové poradně…

Daňová poradna Zdraví.Euro.cz

Pracuji na pozici vrchní sestry. Na dohodu o pracovní činnosti při výkonu své práce vykonávám funkci vedoucího odborného výcviku pro rekvalifikanty – pečovatele, kteří v našem zařízení absolvují praxi. Vzhledem k tomu, že tuto práci vykonávám i v pracovní době, dohodla jsem se se svým hlavním zaměstnavatelem, že plat za vedení rekvalifikantů mu daruji. Plat chodí přímo na účet zaměstnavatele a ten mi na něj vždy vystaví darovací smlouvu. Plat činní od 1000 Kč do 5000 Kč měsíčně. Ovšem jednou mi jejich účetní proplatila dva měsíce dohromady (asi 6000 Kč). Zajímalo by mne, jak se mi to promítne do zúčtování daní? Jak mám postupovat? Slyšela jsem, že musím tento příjem uvést v daních pokud přesáhne hodnoty 5000 Kč?

Odpovídá Pavel Vítek, daňová a účetní kancelář Dates

Ve vašem případě je rozhodující, že u zaměstnavatele pro kterého vykonáváte výcvik rekvalifikantů, nemáte podepsané takzvané prohlášení.

V takovém případě se příjmy do 5.000 Kč měsíčně vyplácejí po sražení daně placené zvláštní sazbou (takzvané srážkové daně). Tyto příjmy se pak nezúčtovávají a daň se již nevypořádává. Pravděpodobně i v případě, že došlo k současné výplatě mzdy za dva měsíce, jednalo se o mzdu zúčtovanou v těchto dvou měsících a tudíž též podléhající srážkové dani.

Pokud zaměstnavateli – zdravotnickému zařízení darujete tyto příjmy k účelům stanoveným zákonem o dani z příjmů, lze je odečíst od vašeho základu daně z příjmů fyzických osob za podmínek stanovených zákonem o dani z příjmů (max. 10% ze základu daně) v rámci ročního zúčtování provedeného zaměstnavatelem nebo v rámci daňového přiznání pokud by Vám kvůli jiným než výše uvedeným příjmům vznikla povinnost daňové přiznání podat.

www.Zdravi.Euro.cz

Ohodnoťte tento článek!