Zdraví až na druhém místě?

Výběrové řízení na ředitele nemocnice je špičkou ledovce poměrů v ústavu.
Kutná Hora – Vyhlášení výběrového řízení na ředitele kutnohorské nemocnice je podle lékařské veřejnosti dalším vyřizováním osobních účtů. „Kutnohorská nemocnice je mrtvě narozené dítě. V tomhle stavu nikam nespěje,“ vypíchl primář gynekologicko-porodnického oddělení Jaroslav Novodvorský. Právě osobní souboje mezi jednotlivými tábory podle Novodvorského zaměstnávají podstatnou část lidí…

kteří se kolem zdravotnického zařízení pohybují. Úskokům a podrazům se věnuje největší pozornost. „Mezi tím se samozřejmě tu a tam operují a léčí lidi,“ poznamenal sarkasticky primář.

Sestry utíkají

Vedoucí ekonomického oddělení Margita Lázničková míní, že kromě napjaté situace kolem vedení nemocnice ústav trápí i nepříliš dobré podmínky pro personál: „Pokud vím, tak tato kauza se táhne v nemocnici již mnoho let. Podle mého názoru začala hromadným odchodem sester. Vypadá to, že za chvíli budeme fasovat česko-slovenské slovníky, neboť jediné sestry, které sem v tuto chvíli a do těchto podmínek přicházejí, jsou Slovenky.“ Nedostatek zdravotnického personálu v poslední době vyvrcholil dočasným uzavřením jedné části interního oddělení pro ženy.

Přestupní stanice

Lékaři tvrdí, že kutnohorská nemocnice není pro mladé absolventy medicíny atraktivní. Pro nedávno dostudovaného doktora slouží pouze jako přechodné působiště. Minimální plat a místo bytu jeden pokoj na ubytovně. To jsou rozhodující faktory, proč mladí lékaři bez závazků odcházejí z Kutné Hory prakticky kamkoliv, než aby zde zůstali.“Nemocnice bude mít nové sály a potřebu kvalifikovaných lékařů. Takový lékař kolem čtyřicítky, který se chce usadit, už očekává nejméně byt a adekvátní plat. S penězi je to v současné době, kdy se pojišťovny snaží udržet hodnotu bodu co nejníže, poměrně komplikované. Byty k dispozici kutnohorská nemocnice nemá, a pokud chce místo na ubytovně, musí o něj vždy znovu žádat a do tří týdnů obdrží vyrozumění,“ komentovala současnou pozici nemocnice lékařka Hana Šroňková.

Začne diskuse?

Snaha o dosazení nového ředitele nemocnice ve chvíli, kdy současný šéf ústavu Jiří Kestřánek pracuje na řešení řady problémů, které zdravotnický ústav pálí, se zdá lékařům podivná. „Každý, kdo zde pracuje, ví, proč se tak stalo. Neboť v nemocnici se deset let vyřizují osobní účty a ještě stále nejsou vyřízeny. Pozice jsou jasně čitelné, ve městě, na radnici, v nemocnici a vůbec všude. Podle mého názoru nemocnice v současné době nepotřebuje odvolání ředitele, notabene tímto způsobem. Nemocnice potřebuje zahájit fundamentální, neboli naprosto zásadní diskusi o tom, jak má fungovat a kam má směřovat. Začít by měla určitě mezi politickými špičkami a dále se rozšířit přes odbornou veřejnost na laickou populaci. Výsledkem by určitě měla být určitá filozofie, kterým směrem se nemocnice hodlá ubírat. To, co se tady postavilo, je sice krásná věc, ale pokud si někdo myslí, že udělá raut, přestřihne se páska a problémy tím skončí, tak se šeredně mýlí. Neboť ty pravé problémy teprve nastanou. Nové zařízení bude muset být racionálně využívané a svým provozem spolkne ohromnou spoustu peněz,“ zdůraznil Jaroslav Novodvorský.

Nevýhodný systém

Současný způsob úhrady lékařské péče nahrává podle pracovníků kutnohorské nemocnice druhému ústavu v okrese. „Zdravotní pojišťovny jsou stát ve státě. Kupují si hotely po celém světě, ale když přijde na placení, tak hledají co nejvíce míst, kde ušetřit. Přechodem na paušální platby je kutnohorská nemocnice přes léto strašně bita. Ano, čáslavské nemocnici se to vyplatí, ale víte kolik turistů bez pojištění se zraní ročně v Kutné Hoře? My si hrajeme na haury a ochotně každého ošetříme. Všude jinde na světě se s vámi nikdo nebabrá. Prostě buďto máš na platbu, nebo jsi dobře pojištěn. Pokud ne, ošetří pouze akutní zranění v ohrožení života. Takto nemocnice ztrácí nemalé položky, které už nikdy neuvidí,“ posteskla si Margita Lázničková.

Dvojí metr?

Jedním z argumentů rady města pro vyhlášení výběrového řízení na ředitele nemocnice je chystané dokončení přístavby a rekonstrukce operačních sálů. Tím vznikne nové, moderní zařízení. To podle radních vyžaduje toho nejlepšího ředitele. „Takže až příště přijmeme uklizečku, budeme vyhlašovat výběrové řízení na ředitele, protože se nám změní obsazení organizace?“ položil ředitel Jiří Kestřánek řečnickou otázku. Zároveň upozornil, že při mnohem náročnější transformaci Technických služeb na společnost s ručením omezeným k výběrovému řízení na šéfa této městské organizace nedošlo.

Byl porušen zákon?

Zatímco představitelé nemocnice tvrdí, že rada vyhlášením vyběrového řízení na ředitele ústavu porušila zákon, vedení města má opačný názor. „Existuje usnesení městského zastupitelstva, kde je jasně řečeno, že funkci ředitele nemocnice ustanovuje a z ní odvolává zastupitelstvo, nikoliv rada. O tomto bodu dokonce probíhala velice bouřlivá diskuse, pokud se způsob jednání na radnici vůbec dá takto nazvat,“ upozornil primář Novodvorský a navázal:„Existuje i další předpis upravující vypisování výběrového řízení na obsazené a neobsazené místo. Názor můj a dokonce i právníka je, že na obsazené místo nelze vypsat výběrové řízení. To je věc lehce prokazatelná a velice zásadní.“ Radnice však trvá na správnosti svého postupu.“Podle paragrafu sto dva zákona o obcích plní rada vůči právnickým osobám a zařízením založeným či zřízeným obcí funkci zakladatele či zřizovatele,“ konstatoval tajemník městského úřadu Tomáš Hobl. „Rada postupovala v rámci svých pravomocí,“ připojil se k Hoblovi radní Jiří Havlovic (ČSSD). Vzhledem k tomu, že názory obou stran konfliktu na zákonnost či protiprávnost vypsání výběrového řízení na ředitele nemocnice se diametrálně liší, nelze vyloučit, že celá věc skončí u soudu.

ZDENĚK TŘÍSKALA, Kutnohorský deník, 10.8.2001

Ohodnoťte tento článek!